Zamknij

Papież: nie wolno ustalać cennika sakramentów

Redakcja
09.11.2018 15:50
Watykan. Papież Franciszek zaapelował o nie ustalaniu cenników sakramentów
fot. Long Thien/Flickr/PD

Papież Franciszek ponownie skrytykował wyznaczanie przez parafie opłat za sakramenty. W piątek podczas porannej mszy w kaplicy Domu świętej Marty w Watykanie w piątek mówił, że nie należy ustalać "cenników", a datki należy dawać tak, by nie było wiadomo, ile wynoszą.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

W homilii, przytoczonej przez portal Vatican News, Franciszek powiedział: trzeba "pomyśleć, jak traktujemy nasze świątynie, nasze kościoły, czy na pewno są domami Bożymi, domami modlitwy, spotkania z Bogiem; czy kapłani temu sprzyjają, czy też przypominają one targi".

Podkreślił: - Niekiedy widziałem - nie tu w Rzymie, ale gdzie indziej - cennik. Następnie podkreślił, że nie płaci się za sakramenty, ale daje się ofiarę na kościół.

Zobacz także

- Należy ją dawać do puszki na datki, ale dyskretnie, by nikt nie widział, ile, a nie według cennika - stwierdził Franciszek.

Ostrzegał również przed pokusą "światowości" podczas uroczystości kościelnych.

- Pomyślmy o pewnych ceremoniach sakramentów albo uroczystościach upamiętniających, na które idzie się i nie wie się, czy to jest miejsce kultu czy salon. Niektóre ceremonie ocierają się o światowość. To prawda, że uroczystości muszą być piękne; piękne, ale nie światowe, bo światowość jest uzależniona od bożka pieniądza - oświadczył papież.

To jest - dodał - bałwochwalstwo.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD