Zamknij

Koronawirus w Watykanie. Potwierdzono pierwszy przypadek

06.03.2020 11:23
Watykan
fot. Plac św. Piotra w Watykanie/Pixabay

W Watykanie potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa - ogłosiło w piątek biuro prasowe Stolicy Apostolskiej. Z tego powodu zawieszone zostały wizyty ambulatoryjne w tamtejszej przychodni.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhan w środkowych Chinach. Według najnowszych danych przekazanych przez GIS od 31 grudnia 2019 r. do 5 marca br. na całym świecie zanotowano ponad 95 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19. Niemal 3,3 tys. osób zmarło.

Pierwszy przypadek koroanawirusa w Watykanie

Wirus w ciągu dwóch miesięcy rozprzestrzenił się praktycznie na cały świat. Przypadki zachorowań zanotowano już m.in. we Włoszech, Hiszpanii, Wlk. Brytanii, Niemczech, USA, Kanadzie, Brazylii, Nigerii, Australii, Iranie czy Korei Płd. COVID-19 dotarł już także do Polski, a w piątek zanotowano pierwszy przypadek zarażenia w Watykanie. 

"Dzisiaj rano zostały czasowo zawieszone wszystkie usługi ambulatoryjne Dyrekcji Służby Zdrowia i Higieny Państwa Watykańskiego, by móc zdezynfekować pomieszczenia w następstwie pozytywnego przypadku Covid-19 stwierdzonego wczoraj u pacjenta" - napisano w wydanym komunikacie.

Zobacz także

Watykan poinformował, że nadal działa punkt tamtejszego pogotowia. Zaznaczył też, że o przypadku koronawirusa zawiadomi włoskie służby i że wprowadzono przewidziany w takich sytuacjach protokół.

Papież Franciszek chory i przebadany na koronawirusa

Przypomnijmy, że od tygodnia przeziębiony jest papież Franciszek. Jeszcze w niedzielę podczas spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański miał silny kaszel. Musiał też zrezygnować z wyjazdu do podrzymskiego miasteczka Ariccia na rekolekcje wielkopostne dla niego i dla całej Kurii Rzymskiej.

Zobacz także

Według gazety, gdy po niedawnej wizycie w Bari i licznych spotkaniach z przybyszami z całego świata u Franciszka pojawiła się podniesiona temperatura i ból gardła, lekarze zbadali go na obecność koronawirusa. Ponieważ test nie potwierdził obecności Covid-19, papież mógł dalej odprawiać poranne msze i przyjmować wizyty w Domu Świętej Marty, gdzie mieszka.

Zobacz także

To wszystko jednak informacje nieoficjalne, gdyż Watykan nie opublikował od kilku żadnego oficjalnego komunikatu na temat stanu zdrowia Ojca Świętego. Rzymski dziennik "Il Messaggero" podał natomiast w piątek, że papież czuje się już lepiej. 

Rozlicz PIT za darmo i przekaż 1 procent podatku na Fundację Radia ZET

RadioZET.pl/PAP