Zamknij

Niewygodna prawda Kościoła. Watykańska prasa o wykorzystywaniu zakonnic

Redakcja
01.02.2019 18:46

Artykuł o zmowie milczenia, jaka panuje wokół zjawiska wykorzystywania seksualnego zakonnic przez księży, ukazał się w lutowym kobiecym dodatku do watykańskiego dziennika „L'Osservatore Romano”. Autorką jest, kierująca magazynem, włoska publicystka i historyk Lucetta Scaraffia. W tekście zwraca uwagę, że tego typu nadużycia często nie są w Kościele jednoznacznie potępiane.

Niewygodna prawda Kościoła. Watykańska prasa o wykorzystywaniu zakonnic
fot. Shutterstock

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Lucetta Scaraffia o wykorzystywaniu seksualnym zakonnic przez księży pisze na łamach magazynu „Kobiety, Kościół, świat”. Publicystka dokładnie analizuje w nim zjawisko nadużyć seksualnych wobec sióstr zakonnych i ostro je piętnuje.

Jak zaznacza, podczas gdy w przypadku wykorzystywania nieletnich kary są obowiązkowe, w przypadku czynów wobec kobiet kwestia ta jest bardziej złożona i dotyczy sedna analiz papieża Franciszka, czyli „władzy” w Kościele i potępianego przez niego klerykalizmu.

Zobacz także

Sytuacja kobiet pozostaje bardzo dwuznaczna. Przede wszystkim obecna wewnątrz instytucji kościelnej od stuleci mentalność skoncentrowana na kobiecie niebezpiecznej i kusicielce, skłania do klasyfikowania takiej przemocy, nawet denuncjowanej, jako wykroczeń seksualnych popełnianych bez przeszkód przez obie strony” - stwierdza autorka.

Wskazuje, że nadużycia seksualne popełniane wobec zakonnic należy „uznać za to, czym są, czyli akt nadużycia władzy, w którym dotknięcie staje się naruszeniem osobistej intymności”.

Scaraffia zwraca uwagę na „milczenie, jakie przez lata otaczało tę przemoc”. Jak tłumaczy, często jest one umotywowane strachem przed odwetem nie tylko wobec ofiary, ale też wobec jej zakonu.

Zobacz także

„Głęboki ból i oburzenie”

W listopadzie zeszłego roku Międzynarodowa Unia Przełożonych Generalnych Żeńskich Instytutów Zakonnych zaapelowała do zakonnic, by zgłaszały przypadki nadużyć seksualnych i innych, których padły ofiarami. W komunikacie zachęciła do zawiadamiania o tym władz kościelnych i cywilnych. Deklaracja Unii była reakcją na informacje o przypadkach przemocy seksualnej, w tym także gwałtów, i zapowiedzią walki z - jak zaznaczono – „wszelkimi formami nadużyć” w murach zakonów.

„Prosimy każdą zakonnicę, która padła ofiarą wykorzystywania, aby zgłosiła to przełożonej swojej kongregacji i władzom kościelnym oraz kompetentnym władzom cywilnym” - głosi oświadczenie.

Wyrażono w nim „głęboki ból i oburzenie serią nadużyć popełnionych w Kościele i w dzisiejszym społeczeństwie”.

Zobacz także

Unia zrzeszająca 2 tysiące przełożonych zgromadzeń (w których na świecie jest ponad pół miliona zakonnic) zapewniła ofiary, że będzie słuchać i towarzyszyć tym osobom, które „będą miały odwagę zadenuncjować” to, co się stało.

Przełożone podkreśliły, że zobowiązują się do współpracy z Kościołem i władzami cywilnymi, by pomóc ofiarom.

„Potępiamy zwolenników mentalności ciszy i zmowy milczenia, która często służy im jako pretekst do tego, by chronić reputację instytucji” - zaznaczyły. I dodały: „Wspieramy transparentne zgłaszanie przypadków nadużyć władzom cywilnym i karnym, zarówno tych popełnionych wewnątrz zgromadzeń zakonnych, jak i w parafiach czy diecezjach czy jakiejkolwiek przestrzeni publicznej”.

RadioZET.pl/PAP/JŚ