Zamknij

Rozkopią groby przy bazylice św. Piotra. Szukają ciała zaginionej 15-latki

03.07.2019 11:09
Watykan
fot. Andrew Medichini/AP/East News

Watykański sąd nakazał otwarcie dwóch grobów na niemieckim cmentarzu, znajdującym się koło bazyliki Świętego Piotra w ramach poszukiwań ciała zaginionej bez wieści w 1983 roku Emanueli Orlandi, 15-letniej córki pracownika Watykanu. Decyzję ogłoszono we wtorek.

Dyrektor biura prasowego Stolicy Apostolskiej Alessandro Gisotti w komunikacie przekazanym dziennikarzom oświadczył, że decyzja o otwarciu dwóch grobów zapadła w związku z postępowaniem otwartym po zawiadomieniu złożonym przez rodzinę Orlandi. W ostatnich miesiącach, przypomniał, pojawił się sygnał o możliwym ukryciu zwłok na małym cmentarzu położonym na terenie Państwa Watykańskiego.

Rzecznik poinformował, że operacja ta zostanie przeprowadzona 11 lipca w obecności reprezentantów prawnych rodziny Orlandi i krewnych osób pochowanych w grobach na nekropolii, a także żandarmerii watykańskiej. Gisotti zapowiedział, że będzie to pierwszy etap złożonego postępowania, obejmującego również badania DNA.

Zobacz także

Decyzja o pracach ekshumacyjnych na niemieckim cmentarzu to konsekwencja kolejnego tropu, jaki pojawił się w trwających od 36 lat poszukiwaniach Emanueli Orlandi. Zaginęła ona w biały dzień na ulicy w Rzymie. Rozważano liczne motywy jej porwania, ale żadne z dotychczasowych śledztw nie przyniosło wyjaśnienia tej jednej z największych zagadek kryminalnych minionych dekad we Włoszech.

Rozważano między innymi takie wątki, jak wewnętrzne porachunki w Watykanie i powiązania z przestępczym rzymskim gangiem Banda della Magliana. Kilka lat temu przeszukany został grobowiec jednego z jego bossów, który jako "dobrodziej Kościoła" został pochowany w jednej z bazylik w Wiecznym Mieście. Szczątków nastolatki nie znaleziono, a grób gangstera został przy tej okazji usunięty z bazyliki.

RadioZET.pl/PAP