Zamknij

Ważna bitwa na wschodzie Ukrainy rozstrzygnięta. „Rosjanie mieli nawet 10-krotną przewagę”

11.05.2022 18:16

W wyniku skutecznych działań armii ukraińskiej rosyjskie wojska przeszły do defensywy na kierunkach charkowskim, chersońskim, iziumskim i melitopolskim - poinformował gen. Ołeksij Hromow, zastępca dowódcy Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

Wojna
fot. CC/4.0/mil.ru/Cover-images.com/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Pomimo teoretycznej przewagi liczebnej, Rosjanie nie radzą sobie w trakcie wojny w Ukrainie tak, jak oczekiwali. Trwa ona już od prawie 2,5 miesięcy, a Ukraińcy nie zamierzają się poddać. Świadczy o tym m.in. obrona fabryki Azowstal - ostatniego punktu oporu w oblężonym przez Rosjan Mariupolu - przez pułk Azow.

O tym, jak wygląda sytuacja na wschodzie Ukrainy poinformował gen. Ołeksij Hromow, zastępca dowódcy Głównego Zarządu Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Przekazał m.in. informację o odparciu przez ukraińskie wojska ataku Rosjan.

"Wróg poniósł klęskę pod Iziumem". Rosjanie przeszli do defensywy

- Powstrzymaliśmy zakrojoną na szeroką skalę rosyjską inwazję - w sytuacji, gdy na niektórych odcinkach frontu siły najeźdźcy miały nad naszymi 10-krotną przewagę nie tylko pod względem liczby żołnierzy, ale także uzbrojenia i sprzętu wojskowego - powiedział Hromow, cytowany przez agencję UNIAN.

W ocenie generała było to możliwe dzięki umiejętnemu prowadzeniu obrony manewrowej przez stronę ukraińską. - Wróg poniósł klęskę pod Iziumem i przerzuca stamtąd swoje siły na kierunek ługański - dodał dowódca.

Hromow przewidywał, że kolejnym celem rosyjskiej armii może być opanowanie obwodów odeskiego, mikołajowskiego i części zaporoskiego, utworzenie "korytarza lądowego" do separatystycznego, wspieranego przez Moskwę regionu Naddniestrza w Mołdawii, a nawet zajęcie centralnej Ukrainy i ponowna próba zdobycia Kijowa - łącznie z doprowadzeniem do przewrotu politycznego, przejęciem władzy w kraju przez prorosyjskie siły i późniejszą aneksją Ukrainy.

W ten sposób przeciwnik będzie próbował zrealizować swoje strategiczne cele polityczne, ale to jego punkt widzenia. Odpowiedzią jest nasz opór gen. Ołeksij Hromow

W ocenie Hromowa łączne straty wroga od początku inwazji wynoszą około 20 proc. żołnierzy zaangażowanych w wojnę oraz nawet do 60 proc. "głównych rodzajów broni i sprzętu wojskowego".

RadioZET.pl/PAP

Wojna w Ukrainie. Relacja na żywo