Zamknij

Ważna deklaracja Bidena na szczycie NATO. Dotyczy Polski

29.06.2022 10:42
Joe Biden
fot. AP/Associated Press/East News

- W Polsce powstanie stała kwatera główna V korpusu armii USA - ogłosił podczas szczytu NATO w Madrycie prezydent USA Joe Biden. - Zapewnimy, że Sojusz będzie przygotowany do odparcia zagrożenia z każdego kierunku: lądu, morza i powietrza - zapowiedział. Jak podkreślił, USA będą zwiększać obecność rotacyjną w państwach bałtyckich.

Trwa szczyt NATO w Madrycie. Prezydent USA Joe Biden zapowiedział wzmocnienie amerykańskiej obecności wojskowej w Europie.  - Potwierdzimy nasze zobowiązanie do obrony każdego centymetra kwadratowego naszego terytorium. Artykuł 5. jest nienaruszalny - ogłosił w środę.

Szczyt NATO w Madrycie. "Putin chciał finlandyzacji Europy, będzie miał NATO-izację"

Wśród działań, które podejmą Stany Zjednoczone, będzie utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce.

- Potwierdzimy jedność i determinację naszego Sojuszu, by bronić każdego centymetra terytorium NATO. Artykuł 5. (Traktatu Północnoatlantyckiego) jest nienaruszalny. Poważnie traktujemy to, co tam jest zapisane: atak na jednego - to atak na wszystkich (członków NATO - red.) - zadeklarował prezydent USA.

Zapowiedział, że w związku z zagrożeniem wojną Stany Zjednoczone zwiększą swoją obecność wojskową w Europie. Wśród działań tych wymienił utworzenie stałej kwatery głównej V Korpusu Armii USA w Polsce, zwiększenie liczby niszczycieli stacjonujących w Hiszpanii z czterech do sześciu i wysłanie dwóch dodatkowych szwadronów F-35 do Wielkiej Brytanii.

Biden oświadczył, że Sojusz będzie przygotowany do odparcia zagrożenia z każdego kierunku: z lądu, morza i powietrza. - Putin chciał finlandyzacji Europy, a będzie miał jej "NATO-izację" - podkreślił.

RadioZET.pl/PAP

C