Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Węgierskie władze chcą ukarać znaną markę piwa za komunistyczny symbol

27.03.2017 10:59
xxx wiadomosci

Znana na całym świecie marka piwa może mieć na Węgrzech spore problemy. Rząd premiera Viktora Orbana rozpoczął prace nad przepisami, które zakazywać będą komercyjnego używania symboli totalitarnych. W rzeczywistości prawo to uderzyć ma w markę Heineken, której logo zawiera czerwoną gwiazdę.

Heineken fot. sxc.hu

Prawicowi politycy na Węgrzech, skupieni głównie wokół Jobbiku, są przekonani, że gwiazda, która obecna jest w logo marki Heineken ma oczywisty polityczny wydźwięk. Pracują nad ustawą, która zakazać ma stosowania zarówno symboli nazistowskich, jak np. swastyka, jak i komunistycznych - jak właśnie czerwona gwiazda, znana z logo Heinekena.

Okazuje się jednak, że zamiary wprowadzenia takich przepisów są próbą "rozprawienia się" z holenderską firmą po tym, jak pozwała jeden z węgierskich browarów za używanie nazwy piwa brzmiącej zbyt podobnie do nazwy rumuńskiej marki koncernu. Rumuński sąd, który rozstrzygał w tym sporze, przyznał rację Heinekenowi, co spotkało się z ostrą reakcją członków Jobbiku. Jeden z nich wezwał nawet do bojkotu piwa tej marki i podczas konferencji prasowej wylał napój do wiadra w geście protestu. Prawicowi politycy zaczęli postrzegać holenderski koncern jak wroga i zaczęli szukać sposobu na ukaranie go. W ten sposób zrodził się pomysł nowych przepisów, które już od kilku dni dyskutowane są w węgierskim parlamencie.

Jeśli ustawa zostanie przegłosowana, tych, którzy ją naruszają, spotkać może kara: grzywna do 2 miliardów forintów (czyli około 27 milionów złotych), a nawet kara więzienia.

Heineken symbolem czerwonej gwiazdy posługuje się już od ponad 150 lat - wprowadził ją do logo w 1864 roku, ale po II wojnie światowej zmienił jej kolor na biały. Do czerwieni powrócił po zakończeniu zimnej wojny.

RadioZET.pl/Theguardian/AS

Oceń
Tagi