Zamknij

Węgry z Iranem zbudują reaktor atomowy

Redakcja
06.04.2017 18:14
Węgry z Iranem zbudują reaktor atomowy
fot. East News

Węgry wraz z Iranem rozpoczną realizację projektu budowy reaktora atomowego. - To mały reaktor atomowy do celów badawczych - tłumaczył dziennikarzom na konferencji w Budapeszcie Janos Lazar, szef kancelarii premiera Viktora Orbana. To wyraźny krok w tył w kontekście porozumienia z Iranem z 2015 roku, które zakłada rezygnację państwa znad Zatoki Perskiej z dążenia do uzyskania broni nuklearnej.

Podczas wizyty premiera Węgier Wiktora Orbana w Iranie podjęto decyzję o wspólnym stworzeniu małego reaktora atomowego do celów edukacyjnych i badawczych, a teraz to porozumienie zostanie zrealizowane – tłumaczył Lazar.

Jak informuje PAP, rzecznik irańskiej agencji energii atomowej Behruz Kamalwandi powiedział w środę, że Iran i Węgry zamierzają podpisać 8 kwietnia porozumienie poszerzające ich współpracę w sferze nuklearnej – podał irański dziennik „Tehran Times”. Sygnatariuszami mają być szef agencji Ali Akbar Salehi oraz wicepremier Węgier Zsolt Semjen.

Współpraca Węgier z Iranem zdaje się być w konflikcie z porozumieniem z 14 lipca 2015 roku, gdy USA, Rosja, Chiny, Francja, Wielka Brytania i Niemcy wspólnie ustalili, że Iran zrezygnuje z dążenia do uzyskania broni nuklearnej w zamian za stopniowe znoszenie sankcji nałożonych na ten kraj przez Zachód. Ma to jednak nastąpić dopiero wówczas, gdy Iran spełni wszystkie warunki umowy.

RadioZET.pl/PAP/strz