Zamknij

Węgry nie chcą przyjmować uchodźców. Planują zmianę konstytucji

Redakcja
03.05.2018 20:49
Węgry nie chcą przyjmować uchodźców. Planują zmianę konstytucji
fot. East News

Rządząca na Węgrzech partia Fidesz premiera Viktora Orbana chce znowelizować konstytucję, by zapewnić, że Unia Europejska nie będzie mogła zmusić tego kraju do udziału w relokacji imigrantów.

Agencja MTI poinformowała o tym w czwartek, powołując się na Mate Kocsisa, który został tego dnia wybrany na szefa frakcji parlamentarnej Fideszu.

Zobacz także

Agencja Reutera przypomina, że Orban przedłożył parlamentowi projekt takiej nowelizacji konstytucji w 2016 roku, ale nie uzyskał większości dwóch trzecich z powodu sprzeciwu opozycyjnego Jobbiku.

Węgry nie chcą przyjmować uchodźców

Jednak w wyborach z 8 kwietnia br. partia Orbana uzyskała ponad dwie trzecie miejsc w parlamencie, co umożliwia jej nowelizowanie konstytucji.

Kocsis, cytowany przez MTI, powiedział, że Fidesz chce również kontynuacji debaty parlamentarnej nad pakietem projektów ustaw „Powstrzymać Sorosa” „dotyczącym penalizacji organizacji pozarządowych, które wspierają migrację”.

Zobacz także

Orban oskarża urodzonego na Węgrzech miliardera George'a Sorosa o próbę zalania Węgier muzułmańskimi imigrantami, czemu Soros zdecydowanie zaprzecza.

Zobacz także

Reuters odnotowuje, że Węgry „i niektóre inne kraje postkomunistyczne w Europie Wschodniej” zdecydowanie sprzeciwiają się staraniom UE o nakłonienie państw członkowskich do przyjęcia na siebie części obciążeń związanych z przyjęciem głównie muzułmańskich migrantów ubiegających się o azyl w UE.

RadioZET.pl/PAP/KM