Węgry rozważą wycofanie się z porozumienia migracyjnego ONZ

Redakcja
13.07.2018 22:57
Orban
fot. East News

Węgry rozważą wycofanie się z porozumienia migracyjnego uzgodnionego przez kraje ONZ – zapowiedział w piątek szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto w rozmowie z agencją MTI w Nowym Jorku.

Minister oznajmił, że w środę złoży do rządu wniosek, by Węgry wystąpiły z procesu przyjmowania globalnego pakietu migracyjnego i jasno zadeklarowały, że w żaden sposób nie uważają jego zapisów i wytycznych za miarodajne dla siebie.

Według ministra ostateczny tekst pakietu jest „kompletnie sprzeczny ze zdrowym rozsądkiem, interesami Węgier oraz intencją przywrócenia europejskiego bezpieczeństwa” i „w absurdalny sposób chce stymulować procesy migracyjne”. Jak ocenił, pakiet „uwzględnia wyłącznie interesy Afryki, Ameryki Łacińskiej i małych państw wyspiarskich, określając migrację jako podstawowe prawo ludzkie”. Jest to zdaniem Szijjarto „fałszywe podejście”.

Minister ocenił też, że pakiet „kompletnie nie dba o podstawowe prawa ludzkie tych osób, które chcą żyć we własnej ojczyźnie w bezpiecznych i spokojnych warunkach”, i „uwzględnia wyłącznie interesy migrantów”.

RadioZET.pl/pap/maal