Zamknij

Katastrofa statku na Dunaju. Nie żyje kilka osób, ponad 20 jest poszukiwanych

Joanna Zaremba
30.05.2019 07:30
Katastrofa statku na Dunaju. Nie żyje kilka osób, ponad 20 jest poszukiwanych
fot. PAP/EPA/PETER LAKATOS

W katastrofie, do jakiej w środę wieczorem doszło w Budapeszcie, gdzie na Dunaju wywrócił się statek żeglugi śródlądowej odbywający rejs turystyczny, zginęło siedem osób – podała stacja telewizyjna M1. Na pokładzie znajdowało się 35 osób wraz z załogą.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Uczestnikami rejsu turystycznego statku „Hableany” (Syrenka) byli turyści z Korei Południowej – podają węgierskie media. Łącznie na pokładzie było 33 pasażerów oraz dwóch członków załogi.

Zobacz także

Akcja ratownicza trwa. Wody Dunaju bardzo się podniosły po ulewnym deszczu, który poprzedził katastrofę i wciąż nie ustaje. Z rzeki wydobyto dotąd siedem ciał. Uratowano siedem osób, które zostały przewiezione do szpitala – podał Reuters. Los 21 osób nie jest znany.

Jak podają niektóre zagraniczne media, na pokładzie statku było 6-letnie dziecko. Jest poszukiwane.

Zacumowany statek wywrócił się

Policja potwierdziła, że wszystkie uratowane osoby zostały przetransportowane do szpitali.

Wcześniej na węgierskim portalu Index.hu pojawiła się informacja, że jedyna osoba, jaką na początku akcji udało się uratować, została wydobyta na ląd z rwących wód Dunaju w pobliżu mostu Petőfiego, który łączy IX. i XI. dzielnicę Budapesztu, a jest oddalony od miejsca katastrofy o jakieś 3,2 km.

W akcji ratowniczej uczestniczy statek pożarniczy, podczas gdy znajdujące się w pobliżu statki oświetlają miejsce, gdzie zatonęła „Syrenka”.

Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez agencję Reutera statek śródlądowy „Hableany”, który się wywrócił, był zacumowany w pobliżu gmachu parlamentu. Do tragedii doszło, gdy uderzyła weń przepływająca obok jednostka.

Zobacz także

Na statku są dwa poziomy – jego pojemność jest docelowo większa: może on przewozić do 60 pasażerów, a w przypadku rejsów wycieczkowych zabiera 45 osób – pisze Associated Press.

 

RadioZET/PAP