Zamknij

Orban: solidarność Polski i Węgier jest źródłem siły

Redakcja
15.03.2018 19:25
Orban: solidarność Polski i Węgier jest źródłem siły
fot. East News

Premier Węgier Viktor Orban w czwartek podczas obchodów święta narodowego swego kraju podkreślił znaczenie przyjaźni z Polską. „Solidarność Polski i Węgier jest źródłem siły, jeśli Polska jest silna, Węgry nie zginą, a jeśli Węgry są silne, mogą pomóc polskim przyjaciołom” – mówił do tłumnie zebranych rodaków.

Orban przemawiał przed tysiącami zgromadzonych przed parlamentem w Budapeszcie uczestników Marszu Pokoju, zorganizowanego przez prorządowe Forum Jedności Społecznej. Na miejscu obecna była duża grupa Polaków. – Pozdrawiam uczestników Marszu Pokoju, a ze szczególnym szacunkiem pozdrawiam naszych polskich przyjaciół. Nasza więź jest czymś naturalnym, a nasza solidarność jest źródłem siły – mówił szef rządu.

Wybory na Węgrzech już 8 kwietnia

Kilka razy Orban wspomniał o współpracy i przyjaźni z Polakami. – Jeśli Polska jest silna, to Węgry nie mogą zginąć, jeśli my jesteśmy silni, możemy pomóc naszym polskim przyjaciołom. Dlatego Marsz Pokoju jest dziś nie tylko poparciem sprawy ojczyzny, ale też poparciem Polski. Szacunek dla Polski, szacunek dla Węgier! – podkreślał premier, ostrzegając, że zbliżające się wybory (8 kwietnia – red.) mogą przesądzić o przyszłości Węgier na całe dziesięciolecia.

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program.

Bruksela kontra Budapeszt

Zebrani zostali ostrzeżeni, że Bruksela i Budapeszt nie nadają na jednej fali i niezwykle ważne jest zagłosowanie w kwietniowych wyborach. – Po jednej stronie jesteśmy my, nastawione narodowo miliony, a po drugiej stronie kosmopolityczne elity. Po jednej stronie stoimy my, wierzący w państwa narodowe, w obronę granic, w wartość rodziny i pracy. Naprzeciw nas stoją ci, którzy pragną społeczeństwa otwartego, świata bez granic i narodów, nowych rodzajów rodziny, zdewaluowanej pracy i taniego robotnika – mówił Orban w emocjonalnym wystąpieniu.

RadioZET.pl/PAP/strz