Zamknij

Nowy, skrajnie prawicowy ruch na Węgrzech. Używają określenia: naziści

Redakcja
10.07.2017 07:45
Nowy, skrajnie prawicowy ruch na Węgrzech. Używają określenia: naziści
fot. AP/East News

Skrajnie prawicowy ruch o nazwie Siła i Zdecydowanie powstał w sobotę na Węgrzech jako sojusz dwóch mniejszych organizacji. Stawia sobie za cel walkę z liberalizmem i "etniczną samoobronę" – poinformował w niedzielę portal Index.hu.

Zdaniem założycieli ruchu ani Fidesz, ani skrajnie prawicowy Jobbik, który od dłuższego czasu coraz bardziej łagodzi wizerunek, by przyciągnąć wyborców z centrum, nie reprezentują w wiarogodny sposób ich systemu wartości.

Członkowie ruchu są zdania, że na Węgrzech jest za dużo Cyganów i do kraju dostaje się za dużo uchodźców. Twierdzą też, że reprezentują „białych Europejczyków”.

Około 300 zwolenników zgromadziło się w sobotę w miejscowości Vecses niedaleko Budapesztu, by wziąć udział w wiecu określanym jako „rozwijanie sztandarów skrajnej prawicy”.

Organizacje, które tworzą nowy ruch, to Identitesz i Betyarsereg. Szef tej drugiej Zsolt Tyirityan powiedział w jednym z wywiadów, że wierzy w hierarchię ras i „jeśli w oczach liberałów jest to uznawane za nazizm, to jestem nazistą”. W sobotę oświadczył zaś, że „rasom Trzeciego Świata”, które usiłują zająć Węgry, należy stawić czoło i odesłać je „na śmietnik historii”.

Lider Identiteszu Balazs Laszlo oznajmił zaś w sobotę, że nowy ruch zrywa z polityczną poprawnością i za szczególnie istotną uważa etniczną samoobronę, która wagą przewyższa takie problemy jak korupcja, stan służby zdrowia czy oświaty.

Liderzy ruchu zamierzają wziąć udział w wyborach parlamentarnych na wiosnę 2018 r.

RadioZET.pl/PAP/KM