Zamknij

Ojciec zmarł na COVID-19, reszta rodziny w szpitalu. Mieli fałszywe zaświadczenia o zaszczepieniu

16.11.2021 14:03

Czteroosobowa rodzina z Budapesztu trafiła do szpitala z COVID-19 w ciężkim stanie. Wszystkich podłączono do respiratorów, ale ojciec zmarł. Jak poinformował we wtorek dziennik „Blikk”, mieli fałszywe zaświadczenia o zaszczepieniu przeciw koronawirusowi.

Koronawirus
fot. Łukasz Solski/East News (zdjęcie ilustracyjne)

Członkowie rodziny - rodzice i dwójka dzieci w wieku szkolnym - zachorowali na COVID-19 i w krótkim czasie wszyscy trafili na szpitalny oddział intensywnej opieki medycznej w Budapeszcie. Ojca nie udało się uratować, a matka nadal walczy o życie. Także młodsze dziecko jest w stanie zagrażającym życiu.

Węgry. Rodzina z COVID-19. Mieli fałszywe zaświadczenia o zaszczepieniu

„W tle rysuje się bardzo smutna, a zarazem pouczająca historia. Jak się dowiedzieliśmy, żaden członek rodziny nie się zaszczepił, ale potrzebowali zaświadczenia o zaszczepieniu przeciw COVID-19, bo często podróżowali za granicę” – napisał „Blikk”.

Lekarze zawiadomili o tym przypadku władze, bo zaświadczenia o zaszczepieniu, które mieli chorzy, wydały im się podejrzane. Bada je teraz policja. Według dziennika popyt na fałszywe zaświadczenia o szczepieniu jest coraz większy i policja prowadzi już śledztwo w 17 sprawach, gdzie lekarze i pielęgniarki współpracowali przy wystawianiu fałszywych dokumentów.

Na Węgrzech w pełni zaszczepionych przeciw koronawirusowi jest około 60 proc. ludności - według wtorkowych danych ponad 6 mln osób. Trwa także aplikowanie trzeciej dawki, którą otrzymało już 1,6 mln osób. Władze ogłosiły od poniedziałku tydzień szczepień, co oznacza, że do końca tygodnia na szczepienie można się zgłaszać bez uprzedniego zapisu.

W kraju trwa obecnie czwarta fala pandemii i liczba zgonów na COVID-19 oraz zakażeń gwałtownie rośnie. W ciągu ostatniej dobry stwierdzono 5323 nowych infekcji i zmarło 165 chorych. Liczba aktywnych zakażeń koronawirusem wzrosła do prawie 107 tys.

loader

RadioZET.pl/PAP (M. Wyrzykowska)