Zamknij

Krytyczna sytuacja w Wenecji. Katastrofa w historycznym centrum miasta

13.11.2019 08:42
Krytyczna sytuacja w Wenecji. Katastrofa w historycznym centrum miasta
fot. PAP/EPA/ANDREA MEROLA

„Katastrofa” – tak sytuację powodziową w Wenecji określił burmistrz miasta Luigi Brugnaro. Zalane jest m.in. historyczne centrum miasta oraz słynna bazylika świętego Marka. Straty szacowane są jako bardzo poważne – ich dokładne liczenie rozpoczęło się w środę o świcie. Sieć obiegają szokujące zdjęcia i filmy, na których widać skalę szkód w jednym z najbardziej zabytkowych miast na świecie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Ogromna powódź w jednym z najsłynniejszych miast we Włoszech.

mid-epa07991913
mid-epa07991919
mid-epa07991920
mid-epa07991921_2
mid-epa07991922

fot.PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Poważne straty zanotowano w nocy z wtorku na środę w Wenecji, gdy zalewająca miasto tzw. wysoka woda osiągnęła wyjątkowo wysoki poziom 187 centymetrów. Szkody są w bazylice św. Marka, gdzie zalany jest przedsionek i krypta. Zatonęły trzy zacumowane tramwaje wodne.

Przed godziną 23.00 we wtorek poziom tak zwanej acqua alta, czyli wysokiego przypływu, wzrósł znacznie powyżej prognoz. Tak wysokiej wody nie było w Wenecji od 1966 roku, gdy osiągnęła 194 centymetry, w wyniku czego doszło do katastrofalnej powodzi. Wtorkowy wynik jest drugi najwyższy, jaki zanotowano tam w historii.

Zobacz także

Po kilkudziesięciu minutach woda opadła o 12 centymetrów.

Skala strat jest ogromna

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro zaapelował do mieszkańców, aby nie wychodzili z domów. Oceniając to, co dzieje się w mieście, powiedział, że to „katastrofa”.

Alarm zaczął się w ciągu dnia we wtorek, gdy woda osiągnęła 127 centymetrów i popychana przez bardzo silny wiatr wdarła się do przedsionka bazyliki świętego Marka. Jej wysokość wynosiła tam 70 centymetrów, co spowodowało straty w świątyni liczącej ponad tysiąc lat. Zalane zostały wymienione tam niedawno marmury. W nocy sytuacja pogorszyła się, bo w chwili kulminacji w środku zabytkowej bazyliki, architektonicznej perły miasta, było 110 centymetrów wody.

Zobacz także

Na razie trudno ocenić, jaka jest skala strat. Wiadomo, że całkowicie zalana została krypta.

Zalane historyczne centrum  miasta

Na placu świętego Marka stoi metr wody, którą przez wiele godzin targał silny wiatr, wznosząc wzburzone fale. Po najsłynniejszym weneckim placu można poruszać się wyłącznie łódką. Zalane jest też całe historyczne centrum.

Zatonęły trzy zacumowane na nabrzeżu tramwaje wodne, czyli vaporetti, które są podstawowymi środkami komunikacji. Z lin zerwało się kilka gondoli, które zaczęły dryfować na lagunie.

Zobacz także

To na razie pierwsze stwierdzone straty. Ich liczenie zacznie się o świcie.

RadioZET.pl/PAP