Zamknij

„Apokaliptyczne zniszczenie” w Wenecji. Ogromna powódź, nie żyją dwie osoby

13.11.2019 10:42
„Apokaliptyczne zniszczenie” w Wenecji. Ogromna powódź, nie żyją dwie osoby
fot. PAP/EPA/ANDREA MEROLA

– Stoimy w obliczu apokaliptycznego, totalnego zniszczenia – tak sytuację w zalanej Wenecji opisał szef władz regionu Luca Zaia. Na wyspie Pellestrina zginął mężczyzna porażony prądem w zalanym domu. Zmarła też druga osoba, zapewne z przyczyn naturalnych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

We wtorek wieczorem zalewająca miasto tzw. wysoka woda przypływu (acqua alta) osiągnęła wyjątkowo wysoki poziom 187 centymetrów; drugi najwyższy w historii. Pod wodą znalazło się całe historyczne centrum miasta i okolice. Trwa szacowanie szkód. Według wstępnych danych są one bardzo duże.

Zobacz także

Syreny alarmowe w całej Wenecji

W środę rano poziom wody opadł do 150 centymetrów, ale ma wzrosnąć w najbliższych godzinach, w związku z tym w Wenecji wyją syreny alarmowe.

Zobacz także

Przewodniczący władz regionu Wenecja Euganejska Luca Zaia oświadczył w środę w telewizji, że „pod wodą jest 80 procent miasta, szkody są niewyobrażalne, straszne”.

Poważne zniszczenia odnotowano w Bazylice Świętego Marka, do której również wdarła się woda.

Zalane jest też uliczne dzieło artysty Banksy’ego na ścianie jednego z budynków w rejonie Campo Santa Margherita.

Zobacz także

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro ma w środę zwrócić się z wnioskiem do władz regionalnych o ogłoszenie stanu kryzysowego, co ma być podstawą do wprowadzenia tam stanu klęski żywiołowej przez rząd Włoch.

 

RadioZET.pl/PAP