Zamknij

Kryzys w Wenezueli. Trump ostrzega Maduro przed zmianą konstytucji

Redakcja
18.07.2017 09:22
Kryzys w Wenezueli. Trump ostrzega Maduro przed zmianą konstytucji
fot. PAP/EPA

Wenezuelska opozycja wezwała do strajku generalnego w najbliższy czwartek. - Celem 24-godzinnego protestu będzie wywarcie presji na prezydenta Maduro, by odstąpił od zmiany konstytucji - powiedział w poniedziałek opozycyjny deputowany Freddy Guevara.

Polityk opozycji uważa, że przeprowadzenie wyborów do Zgromadzenia Konstytucyjnego, do czego dąży Maduro, oznaczać będzie pogłębienie konfliktu politycznego w Wenezueli.

Prezydent Nicolas Maduro potwierdził w poniedziałek wolę przeprowadzenia 30 lipca wyborów do Zgromadzenia Konstytucyjnego, które zajęłoby się opracowaniem nowej ustawy zasadniczej i reorganizacją organów państwa.

Zdaniem zwolenników prezydenta dzięki nowej konstytucji uda się doprowadzić w kraju do stabilizacji gospodarczej i pokoju. Opozycja obawia się jednak, że nowa ustawa zasadnicza umocni pozycję Maduro.

Prawo do zmiany? Polki muszą oddawać dzieci zagranicznym sadystom. Wypowiedz się dla Mam Zdanie.

Rząd w Caracas ostrzega Biały Dom. - Stany Zjednoczone nie będą biernie przyglądać się upadkowi Wenezueli - zapowiedział Donald Trump. - Jeśli reżim Maduro przeprowadzi 30 lipca wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego, to USA podejmą natychmiastowe i zdecydowane działania gospodarcze - ostrzegł prezydent USA. W swym oświadczeniu amerykański prezydent nie sprecyzował jednak, o jakie działania może chodzić.

RadioZET.pl/PAP/KM