Zamknij

Wenezuela zamyka ambasadę i konsulaty w USA. Rośnie bilans ofiar [ZDJĘCIA]

Redakcja
24.01.2019 22:32

Wenezuela zamyka ambasadę i wszystkie swoje konsulaty w USA - ogłosił w czwartek prezydent tego kraju Nicolas Maduro. W trwających od poniedziałku protestach przeciwko prezydentowi zginęło co najmniej 26 osób. 

Wenezuela
fot. PAP

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W przemówieniu Maduro podkreślił, że zgadza się ze stanowiskiem Meksyku i Urugwaju, które zaapelowały o dialog pomiędzy wenezuelskim rządem i opozycją, by rozwiązać zaistniały kryzys polityczny.

W środę na ulice wielu wenezuelskich miast wyszły setki tysięcy demonstrantów, żądając ustąpienia socjalistycznego prezydenta Maduro i jego rządu. Przewodniczący kontrolowanego przez opozycję parlamentu Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli.

Chwilę później fakt ten uznały Stany Zjednoczone, Kanada, kilka państw Ameryki Łacińskiej - Argentyna, Brazylia, Chile, Kolumbia, Kostaryka, Gwatemala, Honduras, Paragwaj i Peru - oraz Organizacja Państw Amerykańskich (OPA).

Wenezuela. Zginęło co najmniej 26 osób 

Według organizacji najwięcej osób - siedem - zginęło w stołecznym Caracas. Organizacja OVCS, która zajmuje opozycyjne stanowisko wobec Maduro, o 26 zabitych napisała na Twitterze.

Wcześniej informowano o 16 zabitych.

Zobacz także

Unia Europejska "w pełni poparła Zgromadzenie Narodowe (parlament Wenezueli) jako demokratycznie wybraną instytucję, której uprawnienia należy przywrócić i szanować". Zdecydowanie wezwała też "do rozpoczęcia natychmiastowego procesu politycznego, prowadzącego do wolnych i wiarygodnych wyborów, zgodnie z porządkiem konstytucyjnym". Ale rzeczniczka KE Maja Kocijanczicz uchyliła się w czwartek od wyraźnego uznania Guaido za tymczasowego prezydenta Wenezueli.

Z kolei swoje poparcie dla obecnego prezydenta Maduro zadeklarowały takie kraje jak Rosja, Boliwia i Kuba. Meksyk oświadczył, że "na razie" nie przewiduje zmiany polityki wobec Wenezueli.

RadioZET.pl/PAP/DG