Zamknij

Europa popiera Guaido. 11 krajów UE uznało go za prezydenta Wenezueli [AKTUALIZACJA]

Redakcja
04.02.2019 13:07

Hiszpania, Francja, Wielka Brytania, Szwecja, Portugalia, Austria, Dania i Łotwa, a także Niemcy, Holandia i Litwa jako pierwsze kraje UE uznały w poniedziałek lidera opozycji i szefa parlamentu Wenezueli Juana Guaido za tymczasowego prezydenta tego państwa.

Guaido
fot. PAP/EPA

„Nicolas Maduro (prezydent Wenezueli – PAP) nie rozpisał wyborów parlamentarnych w ciągu ośmiu dni, które mu wyznaczyliśmy. A więc Wielka Brytania wraz z europejskimi sojusznikami uznaje teraz Juana Guaido za tymczasowego konstytucyjnego prezydenta aż do wiarygodnych wyborów. Miejmy nadzieję, że zbliży nas to do szybszego zakończenia humanitarnego kryzysu” – napisał na Twitterze szef brytyjskiego MSZ Jeremy Hunt.

O uznaniu Guaido przez Paryż napisał tego dnia na Twitterze prezydent Francji Emmanuel Macron. "Podejmiemy teraz niezbędne środki" - zapowiedział z kolei w radiu France Inter szef francuskiej dyplomacji Jean-Yves Le Drian. Uznał też, że Guaido ma "zdolności oraz legitymację, by przeprowadzić wybory".

- Uznaję przewodniczącego wenezuelskiego Zgromadzenia Narodowego Juana Guaido za prezydenta Wenezueli - powiedział z koleiw telewizyjnym oświadczeniu premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Dodał, że ten południowoamerykański kraj potrzebuje teraz jak najszybciej wolnych i sprawiedliwych wyborów. Oprócz tych rządów, Guaido poparli także przywódcy ośmiu innych państw członkowskich.

Kryzys w Wenezueli 

W pogrążonej w kryzysie politycznym i gospodarczym Wenezueli o władzę rywalizują dwa ośrodki. Na czele jednego z nich stoi obecny prezydent Nicolas Maduro wspierany m.in. przez Rosję. Przywódcą drugiego jest przewodniczący parlamentu Guaido, który 23 stycznia ogłosił się tymczasowym prezydentem i może liczyć m.in. na poparcie USA.

Zobacz także

Oprócz Amerykanów przejęcie władzy przez Guaido uznały również Kanada, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), Izrael i Australia, a spośród państw europejskich – Albania, Kosowo i Gruzja. Unia Europejska jako podmiot międzynarodowy na razie wstrzymała się z taką deklaracją, a kilka państw członkowskich zapowiedziało, że jeśli Maduro w najbliższym czasie nie rozpisze nowych, uczciwych wyborów, również uznają Guaido. Wśród nich była także Polska. 

Maduro, który na początku stycznia został zaprzysiężony na drugą kadencję po wygraniu niespełniających standardów demokratycznych wyborów prezydenckich w 2018 roku, oskarża USA o kierowanie puczem mającym na celu odsunięcie go od władzy i przejęcie kontroli nad największymi rezerwami ropy naftowej na świecie. Poparcie dla jego władzy wyraziła już m.in. Rosja. 

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MP