Zamknij

Kryzys w Wenezueli. W kraju brakuje leków, a szpital odrzuca dary humanitarne

Redakcja
13.11.2018 08:51
Kryzys w Wenezueli. W kraju brakuje leków, a szpital odrzuca dary humanitarne
fot. AFP

Pracownicy Uniwersyteckiego Szpitala w Caracas poinformowali w poniedziałek, że kierownictwo placówki odrzuciło dar organizacji humanitarnej Lekarze bez Granic (MsF) w czasie, gdy w kraju brakuje leków, wyrobów medycznych i środków pomocniczych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„Od ponad trzech, czterech lat walczyliśmy o pomoc dla szpitala uniwersyteckiego Caracas i wszystkich pozostałych szpitali w Wenezueli, a doktor (Pablo) Castillo odmawia przyjęcia darowizny” – powiedziała Margot Monasterios, sekretarz Związku Pracowników Szpitala Uniwersyteckiego w Caracas.

Agencja EFE poinformowała, że w sieciach społecznościowych krąży oświadczenie Ministerstwa Zdrowia i kierownictwa szpitala, w którym informują o odrzuceniu darowizny, zarzucając między innymi, że organizacje takie jak Lekarze bez Granic „nie posiadają niezbędnego rejestru sanitarnego”.

Zobacz także

Monasterios i osoby, z którymi współpracuje, zaapelowali do dyrekcji szpitala o przyjęcie darów, mówiąc: „Żądamy przyjęcia pomocy dla oddziału chirurgii, [...] który obecnie potrzebuje wszystkich tych (materiałów) i leków”.

Monasterios zwróciła się także z apelem do prezydenta Nicolasa Maduro, by umożliwiono innym krajom niesienie pomocy w zakresie leków i środków medycznych.

„My, ze Szpitala Uniwersyteckiego w Caracas nadal będziemy nalegać i szukać pomocy humanitarnej dla naszego szpitala i wszystkich szpitali w Wenezueli” – dodała.

Zobacz także

Wenezuela, kraj o największych rezerwach ropy naftowej na świecie, w którym obecnie dzienna inflacja wynosi trzy procent, przechodzi poważny kryzys gospodarczy.

Rząd uważa, że braki na rynku produktów spożywczych i medycznych są wynikiem sankcji nałożonych na Wenezuelę przez Stany Zjednoczone w 2017 r.

RadioZET.pl/PAP/BM