Zamknij

Wiadomości: Niemcy chcą zburzyć polski kościół. Episkopat odpowiada na zarzuty

Redakcja
17.08.2017 08:44
Wiadomości: Niemcy chcą zburzyć polski kościół. Episkopat odpowiada na zarzuty
fot. Screen wiadomosci.tvp.pl

"Niemcy chcą zburzyć polski kościół" - głosiła w środę belka głównego wydania "Wiadomości". Chodzi o kościół katolicki w niemieckim mieście Essen. Głos w tej sprawie zabrał Episkopat, aby co nieco ją "naprostować".

Materiał został przygotowany przez Cezarego Gmyza, Mateusza Nowaka i Aleksandrę Ceglarską. 

Zagłosuj

Oglądasz "Wiadomości"?

Liczba głosów:

Budynek kościoła miałby zostać sprzedany deweloperom, którzy - według "Wiadomości" - pomogą tam stworzyć obóz dla uchodźców. W Essen mieszka blisko 20 tys. Polaków. Reporterzy telewizji publicznej twierdzą, że wszystko odbędzie się za przyzwoleniem (a wręcz z inicjatywy) lokalnej parafii.

Okazało się, że dziennikarze nie dotarli do duchownych i nie uzyskali od nich informacji. Episkopat uznał więc za stosowne odniesienie się do tych rewelacji.

Oświadczenie zostało podpisane przez rektora Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech.

Nie oznacza to, że wszelkie informacje można podważyć. W rozmowie z Polskim Radiem ksiądz Ludgar Blasius, który zarządza kościołem, przyznał, że są prowadzone rozmowy na temat jego sprzedaży. Zaznaczył jednak, że do tej pory żadna decyzja jeszcze nie zapadła. Z kolei biuro prasowe diecezji w Essen poinformowało o konieczności wprowadzenia polityki oszczędności.

RadioZET.pl/KM