Zamknij
Holandia
3 Zobacz galerię
fot. PAP/EPA

W Holandii cztery osoby zostały ranne i odnotowano straty materialne z powodu szalejącej w czwartek wichury. Uszkodzone zostały samochody, wstrzymano ruch pociągów. Podobne zjawisko pogodowe synoptycy zapowiadają także w Polsce. 

Niedawno pisaliśmy o niżu Hendrik, który przesuwa się nad Polskę, co - zdaniem synoptyków - spowoduje potężne wichury w naszym kraju. Najbardziej odczuwalne mają być w zachodnich regionach - ostrzeżenia IMGW II stopnia obowiązują m.in. dla województwa dolnośląskiego, zachodniopomorskiego czy części Wielkopolski.

Holandia. Cztery osoby ranne z powodu szalejącej wichury

Wichury dają się jednak we znaki nie tylko w naszej części Europy. Bardzo silne wiatry przeszły właśnie w Holandii. Powalone drzewa uniemożliwiały w godzinach rannych ruch tramwajów w centrum Hagi, a ze względu na uszkodzenia trakcji w tym samym czasie nie kursowały pociągi w okolicach Bredy na południu kraju.

Przez pewien czas powalone drzewa blokowały również autostradę A50 w rejonie Utrechtu w centralnej Holandii. Z informacji mediów wynika, że nie zanotowano ofiar śmiertelnych wichury, jednak cztery osoby zostały ranne w Barendrecht na południu kraju.

Jak podaje dziennik „Algemeen Dagblad", straty materialne to głównie skutek przejścia dwóch miejscowych tornad. Gazeta uważa jednak, że można mówić o szczęściu, że straty nie okazały się większe.

- Z czysto meteorologicznego punktu widzenia udało nam się całkiem nieźle - potwierdził Wilfred Janssen z aplikacji pogodowej Weerplaza. Holenderski Instytut Meteorologiczny (KNMI) przewiduje jednak utrzymanie żółtego kodu alarmowego przez cały czwartek.

RadioZET.pl/PAP (A. Pawluszek)