Zamknij

Dziesiątki tysięcy osób na wiecu prawicowej Ligi

Redakcja
08.12.2018 21:24
Dziesiątki tysięcy osób na wiecu prawicowej Ligi
fot. PAP

Około 80 tysięcy osób uczestniczyło w wiecu współrządzącej Włochami prawicowej Ligi w sobotę w Rzymie - poinformowali organizatorzy. Jej przywódca, wicepremier i szef MSW Matteo Salvini mówił, że Europa musi się zmienić. "Włochy już bardzo się zmieniają" - dodał.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Salvini entuzjastycznie przyjęty na Piazza del Popolo przez działaczy i sympatyków Ligi oświadczył: - Ten rząd dotrzyma wszystkich swych zobowiązań i będzie pracował pięć lat, zostanie oceniony na podstawie liczby dzieci, które znowu zaczną rodzić się w kraju i które nie będą miały „rodzica 1” i „rodzica 2”, ale matkę i ojca.

"Nie będziemy się bać niczego ani nikogo”

Przywódca krytycznej wobec Unii Europejskiej Ligi powiedział też:

Zobacz także

- Proszę o mandat do prowadzenia negocjacji z UE nie jako minister, ale w imieniu 60 milionów Włochów, którzy chcą zostawić swym dzieciom i wnukom lepszy kraj- stwierdził.

 - Z waszym mandatem nie będziemy się bać niczego ani nikogo- zapewnił.

Zobacz także

Salvini zaznaczył, że "niektórzy zdradzili europejskie marzenia, a my oddamy krew za nową wspólnotę europejską, zbudowaną na szacunku, pracy, wzroście, sprawiedliwości".

Salvini: Afryka nie potrzebuje dobroczynności

Wyraził opinię, że UE, dla której najważniejsze są "dziesiąte procent" i wskaźniki finansowe na rynkach, "skazana jest na upadek".

- Potrzebna jest Europa, która zacznie znów pracować na rzecz godności obywateli - apelował lider Ligi.

Zobacz także

Nawiązując do kryzysu migracyjnego wicepremier ocenił, że Afryka nie potrzebuje "dobroczynności", ale "oczekuje prawdziwej pomocy, by można było tam studiować, leczyć się, rozwijać, pracować. Każdy na swej ziemi, bez wykorzeniania narodów i kultur".

Podobieństwa do kampanii Trumpa w USA

Niektórzy trzymali transparenty z hasłem "Nie dla euro". Można też było dostrzec rosyjskie flagi.

Jako muzyczne tło dla wiecu pod hasłem "Włochy podnoszą głowę" Salvini wybrał arię "Nessun dorma" z opery "Turandot" Giacomo Pucciniego, która kończy się słowem "vincero" (wygram).

Włoskie media przypomniały, że ta sama aria towarzyszyła kampanii Donalda Trumpa przed wyborami prezydenckimi w USA w 2016 roku.

RadioZET/PAP/JZ