Zamknij

Izba Gmin za brexitem. Milowy krok Wielkiej Brytanii przed opuszczeniem UE

09.01.2020 19:41
Brexit Izba Gmin
fot. HO/AFP/East News

Izba Gmin Wielkiej Brytanii poparła w czwartek po południu projekt ustawy o porozumieniu ws. opuszczenia Unii Europejskiej do 31 stycznia. To milowy krok w niezakończonej wciąż procedurze brexitu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wielka Brytania wykonała milowy krok stronę wyjścia z UE. Forsowana od miesięcy w Izbie Gmin (odpowiednik polskiego Senatu) ustawa brexitowa została ostatecznie przegłosowana. Zakłada opuszczenie wspólnoty przez Wielką Brytanię za porozumieniem z Brukselą, do 31 stycznia.

Zobacz także

Za przyjęciem ustawy „brexitowej” głosowało 330 posłów, przeciwnych było 231.

Ustawa trafi teraz do Izby Lordów. Parlamentarzyści mogą nanieść poprawki, które może z powrotem odrzucić Izba Gmin.

Ustawa ma dać moc uzgodnieniom między Wielką Brytanią a UE, negocjowanym jesienią u. r. przez rząd Borisa Johnsona. Uchyli ustawę na mocy której kraj wszedł do Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej (EWG, "poprzedniczka" UE). Wyjaśnia zapisy protokołu w sprawie granicy między Irlandią Północną a Irlandią, do tego precyzuje zakres, w jakim kraj będzie podlegał jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości UE.

Wejście ustawy w życie rozpocznie procedurę brexitu, a dokładnie 11-miesięczny okres przejściowy. Wielka Brytania stanie się w tym czasie niegłosującym członkiem UE. Nie będzie w UE, pozostanie przez ten czas częścią unijnego rynku. W ciągu tych miesięcy ma wyjaśnić się sprawa przyszłych relacji Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

RadioZET.pl/PAP