Zamknij

Polacy skazani w Wielkiej Brytanii. Podżegali do zabójstwa księcia Harry'ego

Bartłomiej Chudy
18.06.2019 14:28
Polacy skazani w Wielkiej Brytanii. Podżegali do zabójstwa księcia Harry'ego
fot. Wikimedia.org

Brytyjski sąd skazał dwóch nastolatków z Polski na karę więzienia – informuje PAP. Młodzi emigranci podżegali w Wielkiej Brytanii do zabójstwa księcia Harry’ego, twierdząc, że „zdradził rasę”, biorąc ślub z Meghan Markle.

Chcesz śledzić takie informacje na bieżąco? Dołącz do grupy Kronika kryminalna Radia ZET na Facebooku

Skazani to 19-letni Michał Sz. i 18-latek Oskar D.-K. z polskimi korzeniami. Obaj zachęcali do zabójstwa księcia Harry’ego. Czytamy, że obaj byli zaangażowania w działalność neonazistowskiej grupy Sonnenkrieg Division, która m.in. wychwala norweskiego mordercę Andersa Breivika czy wręcz Adolfa Hitlera.

Wyczynami Polaków już od ubiegłego roku interesowały się media. BBC ujawniła, że Sz. z fałszywego konta w mediach społecznościowych nawoływał do „rzezi” kobiet i gwałtów na dzieciach. 19-latek posiadał też dokumenty z instrukcją budowy ładunków wybuchowych. Niewykluczone, że przymierzał się do zamachu terrorystycznego.

Zobacz także

Brytyjski sąd skazał Sz. na 4 lata i 3 miesiące więzienia dla młodocianych przestępców. Natomiast rok młodszy D.-K. ma uczestniczyć w 18-miesięcznym programie – zacznie od kary więzienia, a później przy ograniczonej wolności zacznie przechodzić resocjalizację.

Śledczy uznali, że propagowane przez młodych Polaków materiał zawierały elementy „ekstremalnej mizoginii, wychwalania terroryzmu dżihadystów i brutalnego satanizmu”.

RadioZET.pl/PAP