Zamknij

Wielka Brytania: Polak skazany na 4 lata więzienia za materiały terrorystyczne

20.09.2019 22:16
Kajdanki
fot. PIOTR JEDZURA/REPORTER

Jacek T., 18-letni Polak mieszkający na Wyspach Brytyjskich, został skazany przez tamtejszy sąd na cztery lata więzienia. Sąd dał wiarę ustaleniom służb, zdaniem których T. planował zamachy terrorystyczne.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

To drugi proces polskiego ekstremisty na Wyspach w niedługim czasie. W czerwcu tego roku na 18 miesięcy został skazany Oskar D.-K., publicznie nawołujący do zabicia księcia Harry’ego.

Zobacz także

Brytyjski sąd skazał Jacka T. na cztery lata więzienia. Surowszy wymiar kary motywował posiadaniem przez Polaka materiałów mogących służyć do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych. T. przyznał się też do 10 zarzutów zbierania informacji o charakterze terrorystycznym.

Podczas jego aresztowania w lutym, detektywi znaleźli przy nim m. in. instrukcje samodzielnego tworzenia bomb, czy teksty wychwalające Adolfa Hitlera i treści satanistyczne.

Obsesja T. na punkcie neonazizmu, terroryzmu i uzbrojenia nie była niewinną ciekawością. Instrukcje zebrane przez T. mogły zapewnić każdemu, kto by miał odpowiednie materiały, wystarczające wskazówki do zrobienia materiałów wybuchowych i broni palnej mogącej spowodować śmierć bądź poważne obrażenia

Richard Smith, szef wydziału antyterrorystycznego londyńskiej policji

Sędzia uznała naszego rodaka za "przestępcę szczególnie niebezpiecznego".

T. miał pisać „Wypełnijmy nasze serca terrorem, a ulice Londynu zalejmy krwią". Na nagraniu na poczcie głosowej mówił, że jego "marzeniem" jest przeprowadzenie ataku terrorystycznego.

RadioZET.pl/PAP