Zamknij

Porządki w rządzie Wielkiej Brytanii. Nowi ministrowie: ds. Brexitu oraz pracy i emerytur

Redakcja
16.11.2018 18:17

Dotychczasowy brytyjski wiceminister zdrowia Stephen Barclay został nowym ministrem ds. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, odpowiedzialnym za przygotowanie kraju do opuszczenia Wspólnoty - podało w piątek Downing Street. Z kolei nowym ministrem pracy i emerytur została była szefowa brytyjskiego MSW Amber Rudd.

Porządki w rządzie Wielkiej Brytanii. Nowi ministrowie: ds. Brexitu oraz pracy i emerytur
fot. B.STANSALL/AFP/East News

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

46-letni Barclay to mało znany dotąd polityk. Zasiada w Izbie Gmin od 2010 roku. Od stycznia tego roku był wiceministrem zdrowia i opieki społecznej.

EN_01349161_1908
fot. B.STANSALL/AFP/East News na zdj. Stephen Barclay

Wąska specjalizacja nowego ministra mae sugerować, że decydującą rolę w finalizacji, trwających negocjacji z UE, będzie odgrywała bezpośrednio premier Theresa May, a Barclay będzie odpowiedzialny za koordynację technicznych przygotowań do Brexitu.

Zobacz także

Downing Street podało też nazwisko nowego ministra pracy i emerytur. Stanowisko objęła była szefowa brytyjskiego MSW Amber Rudd, która w kwietniu odeszła z rządu po skandalu wokół błędów administracyjnych ws. statusu imigrantów z pokolenia Windrush.

EN_01349161_1860
fot. O. SCARFF/AFP/East News na zdj. Amber Rudd

55-letnia Rudd zastąpi na stanowisku zwolenniczkę Brexitu Esther McVey, która w czwartek złożyła rezygnację ze stanowiska w proteście wobec proponowanego kształtu umowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Nowa minister była jedną z wiodących postaci kampanii za pozostaniem kraju w UE przed referendum w tej sprawie w czerwcu 2016 roku.

RadioZET.pl/PAP/JŚ