Zamknij

Zwierzęta Siergieja Skripala znalezione martwe

Redakcja
06.04.2018 09:00
Siergiej Skripal
fot. PAP/EPA

Kot i dwie świnki morskie, które należały do byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego Siergieja Skripala, zostały znalezione martwe — poinformował rzecznik brytyjskiego ministerstwa ds. ochrony środowiska.

Miesiąc po próbie otrucia Skripala i jego córki Julii w Salisbury na południowym zachodzie Anglii los zwierząt domowych byłego oficera GRU, który przeszedł na stronę Brytyjczyków, został podany do wiadomości publicznej.

Zobacz także

— Gdy weterynarz uzyskał dostęp do domu Skripala, dwie świnki morskie niestety już nie żyły — powiedział w czwartek agencji AFP rzecznik resortu środowiska. — Kota także znaleziono w ciężkim stanie i weterynarz podjął decyzję o uśpieniu zwierzęcia, by zakończyć jego cierpienia — dodał.

Rzecznik nie wyjaśnił, czy śmierć zwierząt nastąpiła na skutek otrucia, czy z głodu, gdyż nie były one karmione.

Zobacz także

Ambasada Rosji w Londynie twierdzi, że Skripal miał też drugiego kota, o którym jednak nie wspomniał przedstawiciel brytyjskiego ministerstwa.

Otrucie Siergieja Skripala

Media na Wyspach Brytyjskich w ostatnich dniach odnotowywały niespodziewany spór pomiędzy Londynem a Moskwą o dostęp do zwierząt domowych Skripala. Rosyjscy dyplomaci twierdzili, że ich przebadanie mogłoby wnieść nowe informacje do sprawy.

Zobacz także

— Gdzie są zwierzęta, w jakim są stanie? - pytała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. — Mówimy o żywych istotach i jeśli użyto toksycznych substancji, to istoty te musiały cierpieć — dodała.

Skripal oraz towarzysząca mu córka Julia trafili do szpitala w stanie krytycznym 4 marca, gdy znaleziono ich nieprzytomnych na ławce w centrum handlowym w Salisbury. Brytyjska policja ocenia, że Skripalowie zetknęli się z trucizną w domu byłego oficera. Według służb bezpieczeństwa największe stężenie substancji paralityczno-drgawkowej wykryto na klamce do drzwi wejściowych domu.

Zobacz także

Brytyjskie władze uznały w toku śledztwa, że Skripalowie zostali zaatakowani opracowanym za czasów ZSRR bojowym środkiem trującym typu Nowiczok. Londyn oskarżył o ten atak Moskwę, która zaprzecza, by miała z tym cokolwiek wspólnego i twierdzi, że chodzi o prowokację i „antyrosyjską kampanię”.

Próba zabójstwa Skripala, byłego oficera rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, który przeszedł na stronę Londynu, wywołała największy kryzys w relacjach Wielkiej Brytanii z Rosją od zakończenia zimnej wojny. 

RadioZET.pl/PAP/KM