Zamknij

Wielka Brytania ewakuuje ambasadę w Kijowie. "Obawa przed rosyjską inwazją"

24.01.2022 12:31
Boris Johnson
fot. JUSTIN TALLIS /AFP /East News

Wielka Brytania podjęła decyzję o ewakuacji połowy swoich pracowników z ambasady w Kijowie - informuje BBC. Ruch związany jest z obawą o możliwy atak Rosji na Ukrainę. Wcześniej podobną decyzję podjął Departament Stanu USA.

Władze Wielkiej Brytanii zdecydowało się ewakuować połowę pracowników swojej ambasady w Kijowie - podaje BBC. Przekazano jednak, że nie ma "konkretnego" zagrożenia wobec ich dyplomatów.

Wcześniej podobną decyzję podjął Departament Stanu USA. - Szanując prawo innych państw do zagwarantowania bezpieczeństwa swoim misjom dyplomatycznym, uważamy taki krok strony amerykańskiej za przedwczesny i za przejaw nadmiernej ostrożności - powiedział w poniedziałek Radiu Swoboda rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko.

BBC: Wielka Brytania ewakuuje swoją ambasadę w Kijowie

Jak dodał, "faktycznie w ostatnim czasie nie doszło do kardynalnych zmian w sytuacji bezpieczeństwa: ryzyko nowych fal rosyjskiej agresji pozostaje stałe od 2014 roku, a nagromadzenie rosyjskich wojsk wzdłuż państwowej granicy zaczęło się już w kwietniu ubiegłego roku".

Departament Stanu wydał nakaz rodzinom dyplomatów amerykańskich opuszczenia ambasady USA w Kijowie. Uzasadnił to "obawą nieuchronnej inwazji militarnej na Ukrainę". Zezwolił też na wyjazd z Ukrainy pracownikom technicznym.

- W tej chwili nie jest planowana ewakuacja z Ukrainy rodzin polskich dyplomatów - przekazał PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Minister zaznaczył, że resort "uważnie obserwuje sytuację" w tym kraju.

RadioZET.pl/ BBC/ PAP

C