Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Co dalej z Brexitem? Przełożone głosowanie w Izbie Gmin dopiero w przyszłym roku

13.12.2018 13:59
xxx wiadomosci

Przełożone głosowanie nad umową wyjścia Wielkiej Brytanii z UE dopiero w przyszłym roku. Tak wynika z ogłoszonego w czwartek planu prac Izby Gmin przed przerwą świąteczną. Co to oznacza?

Co dalej z Brexitem? Przełożone głosowanie w Izbie Gmin dopiero w przyszłym roku fot. PAP/EPA

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W efekcie tej decyzji, rząd będzie miał mniej niż trzy miesiące, aby uzyskać zgodę parlamentu na umowę i przegłosować niezbędne zmiany w prawie przed planowaną datą Brexitu, czyli 29 marca 2019 r.

W poniedziałek brytyjski rząd zdecydował o odłożeniu planowanego na wtorek głosowania, obawiając się porażki w parlamencie, która jeszcze mocniej osłabiłaby pozycję premier Theresy May.

Decyzję tę potwierdziła szefowa rządu, która przyznała w Izbie Gmin, że gdyby obecna propozycja została poddana pod głosowanie, to zakończyłoby się ono „porażką” rządu.

Zdaniem ekspertów szefowa mniejszościowego rządu praktycznie nie miała szans na zwycięstwo po tym, jak swój sprzeciw zapowiedziały nie tylko wszystkie partie opozycyjne, ale także ponad stu deputowanych jej własnej rządzącej Partii Konserwatywnej i dziesięciu posłów północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistów, którzy wspierali dotychczas gabinet May.

May podczas szczycie UE w czwartek ma jeszcze próbować uzyskać ze strony liderów pozostałych państw członkowskich dalsze ustępstwa, które mogłyby przekonać Izbę Gmin do poparcia umowy.

Do tej pory szefowa brytyjskiego rządu spotkała się już z holenderskim premierem Markiem Ruttem, niemiecką kanclerz Angelą Merkel, szefem Komisji Europejskiej Jeanem-Claude'em Junckerem i (dwukrotnie) z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, a tuż przed szczytem z irlandzkim premierem Leo Varadkarem.

RadioZET.pl/PAP/JŚ

Oceń