Zamknij

Pracownica szpitala płaciła kartą pacjentki zmarłej na COVID-19. "Odrażające"

11.06.2021 14:21
oddział covidowy
fot. AP/Associated Press/East News

Asystentka medyczna w szpitalu w Birmingham używała karty płatniczej pacjentki zmarłej na COVID-19. Pierwszej transakcji dokonała już 17 minut po śmierci 83-latki.

Bulwersująca historia wydarzyła się w szpitalu w Heartlands w Birmingham. 23-letnia asystentka opieki zdrowotnej Ayesha Basharat ukradła kartę zmarłej pacjentki, aby kupić chipsy, słodycze i napoje.

Pacjentka szpitala w Birmingham zmarła 24 stycznia o 13.56. Zaledwie 17 minut później Basharat dokonała sześciu transakcji w automacie z przekąskami, korzystając z systemu płatności zbliżeniowej. Jak donosi BBC.com, każdy zakup opiewał na 1 funta.

Birmingham. 23-letnia pracownica szpitala płaciła kartą zmarłej na COVID-19

23-latka dokonała jeszcze jednej transakcji poza zakładem pracy, również za tę kwotę. Gdy cztery dni później wróciła do pracy, znów dwukrotnie próbowała użyć karty bankowej zmarłej pacjentki, jednak bez skutku. Kartę zdążyła już zablokować rodzina 83-letniej obywatelki Wielkiej Brytanii.

Basharat została aresztowana 28 stycznia podczas swojej zmiany. Wówczas nadal miała przy sobie kartę pacjentki. Początkowo tłumaczyła policji, że znalazła ją na podłodze i pomyliła ją z własną kartą. W sądzie zwrócono jej uwagę jednak na fakt, że obie były w różnych kolorach.

Ostatecznie 23-latka przyznała się do kradzieży i oszustwa. Została skazana na dwie pięciomiesięczne kary pozbawienia wolności w zawieszeniu na 18 miesięcy. Szpital natychmiast zawiesił swoją pracownicę.

- To było odrażające naruszenie zaufania. Nie dość, że rodzina musiała się pogodzić ze śmiercią bliskiej osoby na COVID-19, to jeszcze dowiedziała się, że zginęła jej karta bankowa. Mieli świadomość, że została zabrana przez kogoś, kto powinien się opiekować pacjentką - mówił Andrew Snowdon z policji w West Midland.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/BBC.com/news.sky.com

C