Zamknij

Theresa May zachowała stanowisko liderki Partii Konserwatywnej

Redakcja
12.12.2018 22:01
Wielka Brytania. Theresa May straciła/zachowała stanowisko
fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

Posłowie brytyjskiej Partii Konserwatywnej odrzucili wniosek o wotum nieufności wobec liderki ugrupowania i premier Wielkiej Brytanii Theresy May. W ten sposób zachowała swoje stanowisko. Głosowanie było spowodowane kryzysem wokół kompromisu w sprawie brexitu.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Sojusznicy szefowej rządu zgromadzili 200 głosów przy 117 posłach, którzy domagali się jej rezygnacji. W głosowaniu wzięło udział 317 posłów Partii Konserwatywnej (100 proc. uprawnionych).

W ostatnich tygodniach o utracie zaufania do liderki partii informowali politycy eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej, którzy krytykowali May za wynegocjowanie złego - ich zdaniem - porozumienia w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Do doprowadzenia do głosowania nad wotum nieufności dla szefowej partii konieczne było zebranie pod wnioskiem podpisów 48 posłów (15 proc. klubu parlamentarnego). Ten warunek został spełniony we wtorek wieczorem.

Zobacz także

Tajne głosowanie rozpoczęło się o godz. 18 czasu lokalnego (19 czasu polskiego) po wcześniejszej zamkniętej dyskusji liderki torysów z deputowanymi, na którym zaapelowała do nich o dalsze poparcie dla swojego urzędowania. Wyniki głosowania ogłoszono po 21 czasu polskiego.

Część polityków, którzy wzięli udział w spotkaniu, relacjonowało, że May zadeklarowała, że nie będzie ubiegała się o reelekcję na stanowisko premiera w kolejnych wyborach parlamentarnych, które są zaplanowane na 2022 rok, ale jest zdeterminowana, aby doprowadzić do końca proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Prawo głosu miało 317 posłów Partii Konserwatywnej, a do wygrania szefowa rządu będzie potrzebowała zwykłej większości, czyli 159.

Zobacz także

W razie porażki May byłaby jednak zmuszona ustąpić z pozycji lidera torysów, a Partia Konserwatywna rozpoczęłaby proces wyboru jej następcy. Jeśli jednak wygra, to - zgodnie z partyjnymi przepisami - będzie nieusuwalna z pozycji szefowej partii przez kolejne 12 miesięcy.

Procedura wyrażenia wotum nieufności dla szefowej ugrupowania jest oddzielna od wotum nieufności dla całego rządu, nad którym głosowaliby wszyscy posłowie zasiadający w Izbie Gmin. Opozycyjna Partia Pracy zapowiadała w ostatnich dniach, że złoży taki wniosek "w odpowiednim momencie", ale nie sprecyzowała, kiedy do tego dojdzie.

Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD