Zamknij

British Airways odwołuje loty w wyniku awarii systemów

Redakcja
27.05.2017 15:12
British Airways odwołuje loty w wyniku awarii systemów
fot. Pixabay

Brytyjskie linie lotnicze British Airways (BA) odwołały w sobotę wszystkie loty z dwóch londyńskich lotnisk Heathrow i Gatwick zaplanowane przed 18 czasu lokalnego (19 czasu polskiego) ze względu na globalną awarię systemów informatycznych.

Jak podkreślono, pasażerowie odwołanych połączeń nie powinni przyjeżdżać na lotniska.

BA dodało, że "kolejne informacje w ciągu dnia będą przekazywane za pomocą strony internetowej linii, Twittera i systemów informacji lotniskowej.

W mediach społecznościowych pasażerowie wyrażali niezadowolenie z zaistniałej sytuacji. "Stoimy na pasie startowym od kilku godzin. Nie mamy nic do picia, ale BA przyjmuje tylko płatności kartą, a my mamy tylko gotówkę. Co robić?" - napisała jedna z pasażerek w samolocie, który utknął na płycie lotniska.

Podróżni skarżą się, że nie działa aplikacja BA umożliwiająca odprawienie się przed lotem.

Według BBC dotknięte awarią są także loty BA z lotnisk w Belfaście, Rzymie i Maladze. W Niemczech lotnisko w Duesseldorfie informowało, że nie wystartował jeden samolot BA, a port lotniczy we Frankfurcie nad Menem przekazał, że anulowano jeden lot maszyny należącej do tego przewoźnika, a inna startowało z 2,5-godzinnym opóźnieniem.

Wielu Brytyjczyków zaplanowało podróże w związku z przedłużonym o jeden dzień weekendem w ich kraju. W poniedziałek w Wielkiej Brytanii przypada tzw. święto, które jest dniem wolnym od pracy.

Jak zauważa AFP, British Airways doświadczyły awarii także w lipcu i wrześniu 2016 roku, co również doprowadziło do poważnych opóźnień lotów. Agencja przypomina, że Wielka Brytania była jednym z krajów najbardziej poszkodowanych w wyniku globalnej serii ataków hakerskich, przeprowadzonych 12 maja na - jak ocenia Europol - ok. 200 tys. osób i organizacji w co najmniej 150 krajach na całym świecie.

RadioZET.pl/PAP/DG