Zamknij
Był przez 40 lat zmuszany do niewolniczej pracy. "Wstrząsające śledztwo”
  • _122854817_e77a5668-b873-4168-b088-27e7cf1d33f0
  • _122854814_cumbriashedsecondarrest
  • _122875600_f8f2b853-769b-46e4-b5e0-fce79f53d91a
  • 4 Zobacz
fot. Gangmasters and Labor Abuse Authority

Mężczyzna, którego tożsamości nie ujawniono, był wykorzystywany do niewolniczej pracy przez 40 lat na farmie Petera Swailes’a i jego syna w Carlisle w Wielkiej Brytanii. Zmuszali oni mężczyznę do mieszkania w zimnej szopie, w której spał na podłodze. Obecnie trwa proces w tej sprawie - donosi BBC.

Mężczyzna został uwolniony w październiku 2018 roku po tym, jak służby otrzymały anonimowe zgłoszenie. Miał wówczas 58 lat. W mediach nazywano go “współczesną ofiarą niewolnictwa”. 

Śledczy postawili zarzuty 81-letniemu Peterowi Swailes’owi i jego 56-letniemu synowi Peterowi. 56-latek we wtorek przyznał się do wyzyskiwania pracownika. Natomiast jego ojciec nie doczekał procesu - zmarł we wrześniu 2021 roku.

Wielka Brytania. Mężczyzna był przez 40 lat zmuszany do niewolniczej pracy

W sprawę zaangażowali byli funkcjonariusze rządowej agencji Gangmasters and Labor Abuse Authority (GLAA), która zajmuje się m.in. zwalczaniem niewolnictwa i wyzysku. Według ustaleń śledczych mężczyzna spał na podłodze w szopie, w której było jedno niezamykające się okno. Do ogrzewania pomieszczenia służył uszkodzony elektryczny grzejnik. Funkcjonariusze GLAA zwrócili uwagę, że obok była inna szopa w znacznie lepszym stanie, w której spał pies należący do Swailesów. 

Poszkodowany był zmuszany do pracy już od 16 roku życia. Wykorzystywano go do prac remontowych m.in. malowania czy układania płytek. Otrzymywał za to 10 funtów dziennie.  

61-letni dziś mężczyzna otrzymał zakwaterowanie, z którego jest bardzo zadowolony - przekazała prokurator Barbara Webster. Przydzielono mu również opiekuna, który będzie się nim zajmował do końca życia. 

Starszy oficer śledczy GLAA, Martin Plimmer, powiedział, że było to „naprawdę wstrząsające śledztwo”. – Przez wszystkie lata mojej służby w organach ścigania nigdy nie spotkałem się ze współczesnym przypadkiem niewolnictwa, gdy wyzysk trwał tak długi czas – powiedział. Dodał, że ofiara była wykorzystywana przez całe dorosłe życie. 

Peter Swailes został zwolniony za kaucją. Wyrok zapadnie 4 lutego.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/BBC/oprac. AK

C