Zamknij

YouTube sprzyja radykalizacji dżihadystów

Redakcja
07.08.2017 13:45
YouTube sprzyja radykalizacji dżihadystów
fot. YouTube

Czterech terrorystów skazanych w ubiegłym tygodniu na karę dożywotniego pozbawienia wolności radykalizowało się, oglądając filmy z islamistyczną propagandą zamieszczone w serwisie YouTube - poinformował w poniedziałek brytyjski dziennik "The Times".

Trzech z czterech mężczyzn, którzy w komunikatorach internetowych nazywali się "Trzema Muszkieterami", było już wcześniej skazanych na mocy ustawy o zwalczaniu terroryzmu. W trakcie pobytu w więzieniu mężczyźni byli w kontakcie z innymi osadzonymi, którzy planowali zamach na stadion Manchester United oraz wysadzenie w powietrze samolotu lecącego na transatlantyckiej trasie; zdaniem sądu kontakt ten mógł się przyczynić do dalszej radykalizacji więźniów. Po odsiedzeniu wyroku zostali oni jednak wypuszczeni na wolność.

Brytyjskie służby zdecydowały się na ich dalszą obserwację, gdy zorientowały się, że mężczyźni nie zrezygnowali z planów przeprowadzenia ataku. Dwóch z nich zostało wkrótce zwerbowanych przez stworzoną przez służby kontrwywiadu MI5 fikcyjną firmę dostawczą Hero Couriers, która miała przewozić bagaże między lotniskami, co pozwoliło na odkrycie ich planów przeprowadzenia zamachu terrorystycznego na cele wojskowe lub policyjne.

Przystanek Woodstock - tradycja warta kontynuowania? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

W poniedziałek dziennik "The Times" poinformował, że elementem ich radykalizacji było co najmniej 28 filmów, które w większości zawierały ekstremistyczne treści i zostały zamieszczone na YouTube'ie. Wśród nich znajdowały się m.in. treści wystąpień znanego brytyjskiego siewcy nienawiści Anjema Choudary'ego, który został skazany na karę więzienia za wspieranie IS, a także nagrania przedstawiające obietnice przyjęcia jako męczenników w raju po przeprowadzeniu ataków na "niewiernych".

Mężczyźni dyskutowali za pomocą szyfrowanego komunikatora Telegram o tym, czy powinni dołączyć do IS czy do Al-Kaidy, wymieniając się linkami do filmów z wystąpieniami przywódców obu grup terrorystycznych, a także wysyłali sobie wezwania do dżihadu w Syrii.

Zobacz także

Jeden ze skazanych, 33-letni Mohibur Rahman, próbował także używać materiałów zamieszczonych na YouTube do zradykalizowania młodszego członka rodziny, namawiając go do działalności terrorystycznej.

Informacje "Timesa" są elementem trwającej od wielu miesięcy kampanii gazety, która ujawnia zagrożenia związane z niekontrolowanym użyciem serwisów internetowych, w tym platform wideo takich jak YouTube, mediów społecznościowych (Twitter, Facebook) oraz komunikatorów szyfrujących treść rozmowy (WhatsApp, Messenger).

W ubiegłym tygodniu brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd wzięła udział w inauguracyjnym spotkaniu Globalnego Forum Internetowego do Walki z Terroryzmem (Global Internet Forum to Counter Terrorism) w San Francisco w Dolinie Krzemowej. Rozmawiała tam m.in. z przedstawicielami koncernów Google i Microsoft, a także Facebooka i Twittera.

RadioZET.pl/PAP/DG