Zamknij

Kolejna porażka Johnsona. Izba Gmin odrzuca wniosek o przedterminowe wybory

04.09.2019 22:56
Kolejna porażka Johnsona. Izba Gmin odrzuca wniosek o przedterminowe wybory
fot. RadioZET

Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w środę rządowy wniosek o rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych, sprzeciwiając się propozycji premiera Borisa Johnsona. Za jej przyjęciem głosowało zaledwie 298 posłów, znacznie poniżej wymaganego progu 434 głosów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

To druga z kolei porażka obecnego premiera Wielkiej Brytanii, Borisa Johnsona. Wcześniej, Izba Gmin przyjęła ustawę blokującą tzw. twardy brexit.

Ustawa blokująca twardy brexit przyjęta

Brytyjska Izba Gmin przegłosowała w środę projekt ustawy otwierającej drogę do zablokowania bezumownego brexitu i potencjalnego opóźnienia wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 r. w razie braku osiągnięcia porozumienia z Brukselą do 19 października br.

Zobacz także

Za było 327 posłów, a przeciwko 299 z nich (różnica 28 głosów).

Ustawa trafi teraz do Izby Lordów, której członkowie będą mieli możliwość jej przyjęcia, zgłoszenia swoich poprawek lub podjęcia prób opóźnienia jej procedowania przed zaplanowanym na przyszły tydzień zawieszeniem obrad parlamentu.

Tekst propozycji został przygotowany przez ponadpartyjną grupę przeciwników strategii przyjętej przez premiera Borisa Johnsona, który dążył do konfrontacji z Unią Europejską w nadziei na ustępstwa w kontrowersyjnym mechanizmie backstopu dla Irlandii Płn.

Krytycy mówili jednak, że taki plan prowadził do rosnącego zagrożenia, że dojdzie do opuszczenia Wspólnoty bez porozumienia.

Do pracy nad projektem doszło po tym, gdy we wtorek ugrupowania opozycyjne przy poparciu aż 21 posłów Partii Konserwatywnej pokonały rząd w głosowaniu dot. przejęcia kontroli nad porządkiem obrad Izby Gmin w celu przedstawienia tego rozwiązania.

Na chwilę obecną Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 31 października bieżącego roku.