Zamknij

Założył łabędziowi skarpetę na szyję. Policja szuka sprawcy "żartu"

07.05.2021 13:29
Łabędź w skarpecie na szyi
fot. screen Lincolnshire Police/Yorkshire Swan & Wildlife Rescue Hospital (Facebook)

Policja z hrabstwa Wilconshire (Wielka Brytania) szuka człowieka, który nałożył na szyję łabędzia długą skarpetę. "Nie sądzimy, aby było to przypadkowe. Umarłby z głodu lub udusiłby się" – komentują mundurowi, prosząc o pomoc w poszukiwaniu.

Łabędź z głową i szyją w skarpecie został odnaleziony w niedzielę, 2 maja, w miejscowości Lincoln. Umęczone zwierzę wypatrzyli członkowie organizacji charytatywnej Yorkshire Swan & Wildlife Rescue Hospital.

Zwierzę udało się złapać i uwolnić ze skarpety. Sprawa trafiła na policję, która prosi o pomoc w poszukiwaniu sprawcy. "Uważamy, że przedmiot został celowo umieszczony na głowie łabędzia ze względu na dobre dopasowanie. Umarłby z głodu lub potencjalnie się udusił" - podała policja na Facebooku. Jednocześnie poprosiła o pomoc w dochodzeniu, o informacje na temat sprawcy tego "żartu".

Łabędź ze skarpetą na głowie i szyi. Policja szuka sprawcy "żartu"

Inspektor organizacji chroniącej zwierzęta (RSPCA) na Wyspach Brytyjskich Kate Burris powiedziała: "Konsekwencje tego bezmyślnego żartu mogły zakończyć się cierpieniem łabędzia, a ostatecznie nawet śmiercią". I dodała, że do sytuacji doszło w okresie lęgowym ptaków, co w przypadku śmierci łabędzia przełożyłoby się też na dramat jego ewentualnego potomstwa.

Brytyjskie prawo przewiduje w ramach ustawy o dzikich zwierzętach kary za zabijanie lub ranienie zwierząt. Czyn taki jest przestępstwem, za które grozi do pół roku więzienia lub nieograniczona grzywna finansowa.

Animalsi: Łabędź z przekrwioną szyją. "Wymagał operacji"

Organizacja przyrodnicza Yorkshire Swan & Wildlife Rescue Hospital przekazała w sieci, że łabędź odniósł tak poważne rany szyi, że konieczna była operacja. "Uratowany z dużym guzkiem na szyi łabędź wymagał operacji usunięcia pojedynczego haczyka. Jego powrót do zdrowia potrwa. Ogromne podziękowania dla weterynarza Alistair Brown za umiejętne przeprowadzenie operacji w tak krótkim czasie" - napisali na Facebooku.

RadioZET.pl/Sky News/BBC