Zamknij

Ostrzeżenia przed powodziami i chaos komunikacyjny w Wielkiej Brytanii

24.09.2019 22:11
Wielka Brytania
fot. Shutterstock

Padające od rana ulewne deszcze spowodowały we wtorek wydanie ostrzeżeń powodziowych oraz chaos komunikacyjny w niemal całej Anglii. Na wielu trasach kolejowych wystąpiły utrudnienia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Brytyjska rządowa Agencja ds. Środowiska (EA) wydała we wtorek 12 ostrzeżeń przed powodziami i 39 niższego stopnia alertów powodziowych, choć kilka z nich już odwołano. Z kolei krajowe biuro meteorologiczne Met Office wydało żółte ostrzeżenie - czyli pierwszego, najniższego stopnia - w związku z silnymi opadami deszczu dla prawie całego terytorium Anglii (z wyjątkiem południowego zachodu) oraz dla północno-wschodniej Walii. Ma ono obowiązywać do godz. 23 (do północy czasu polskiego).

Zobacz także

Na niektórych obszarach kraju w ciągu niespełna 12 godzin spadło ponad 50 milimetrów deszczu.

Służby drogowe informują o zalanych i nieprzejezdnych drogach m.in. w Southampton na południu, w Birmingham w środkowej Anglii i Liverpoolu na północnym zachodnie, a także w niektórych częściach Londynu. W Birmingham służby ratunkowe przybyły z pomocą m.in. do dwóch osób, które chroniąc się przed zalaniem weszły na dach własnego samochodu oraz dwóch emerytów, którzy zostali uwięzieni przez wodę w innym samochodzie.

Zobacz także

Woda się dostała nawet do budynku parlamentu w Londynie, który - po wtorkowym orzeczeniu Sądu Najwyższego o nieważności jego zawieszenia przez premiera Borisa Johnsona - ma w środę przed południem wznowić posiedzenie.

RadioZET.pl/PAP