Zamknij

Dwaj Polacy namawiali do terroryzmu? Celem miał być m.in. książę Harry

Redakcja
23.04.2019 23:11
Wielka Brytania. Polacy namawiali do przeprowadzenia zamachu?
fot. shutterstock.com

19-letni Polak Michał Sz. przyznał się we wtorek w Londynie do zarzutów zachęcania do przeprowadzenia aktu terroru i posiadania dokumentów przydatnych do przeprowadzenia zamachu. Wcześniej w tej samej sprawie oskarżony został także drugi Polak, 18-letni Oskar D.-K.

Polscy nastolatkowie byli zaangażowani w działalność neonazistowskiej grupy Sonnenkrieg Division, która była odpowiedzialna m.in. za przygotowanie materiałów nawołujących do zabójstwa księcia Harry'ego za to, że jest "zdrajcą rasy", po tym gdy poślubił amerykańską aktorkę Meghan Markle, a także wychwalających norweskiego masowego mordercę Andersa Breivika.

Zobacz także

Telewizja BBC, która w ubiegłym roku ujawniła istnienie Sonnenkrieg, poinformowała także, że Sz. używał fałszywego konta w mediach społecznościowych, z którego publikował materiały nawołujące do "systematycznej rzezi" kobiet oraz gwałtów na dzieciach. 19-latek był też w posiadaniu dokumentów zawierających instrukcje budowy ładunków wybuchowych oraz przeprowadzenia islamistycznych ataków terrorystycznych, a także podręcznika napisanego przez rasistowskie grupy wyznające wyższość białej rasy.

Polacy w neonazistowskiej grupie Sonnenkrieg Division

Jak podano, neonazistowska grupa wzorowała się m.in. na postaciach Adolfa Hitlera i Charlesa Mansona, otwarcie wzywając do popełniania przestępstw i aktów terroryzmu. Pozyskane przez śledczych materiały propagandowe i zapisy dyskusji na komunikatorach internetowych zawierały elementy "ekstremalnej mizoginii, wychwalania terroryzmu dżihadystów i brutalnego satanizmu".

Obaj Polacy usłyszą wyrok podczas kolejnego posiedzenia sądu w Londynie 17 czerwca br. Prowadząca sprawę sędzia Rebecca Poulet ostrzegła, że obaj mogą otrzymać karę bezwarunkowego pozbawienia wolności.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MK