Zamknij

Więził, bił i zmuszał Polaków do pracy. Ujawniono wstrząsające nagranie [WIDEO]

Redakcja
01.11.2017 19:10
Więził, bił i zmuszał Polaków do pracy. Ujawniono wstrząsające nagranie [WIDEO]
fot. Youtube.com/Nottinghamshire Police

Edward Z. został skazany na 40 miesięcy więzienia za wykorzystywanie dwóch rodaków jako współczesnych niewolników. Policja opublikowała nagranie z uwolnienia jednego z więźniów 42-letniego Polaka.

Jak wynika z informacji policji, jedna z ofiar była wykorzystywana przez sprawcę od 2013 roku po zaciągnięciu pożyczki u krewnego Edwarda Z. na wyrobienie sobie nowego polskiego paszportu i opłatę zaległych rachunków.

Zobacz także

Mężczyzna najpierw był wykorzystywany przy produkcji kartek z życzeniami, a później pracował m.in. za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, ale pomimo tygodniowych zarobków przekraczających 300 funtów, otrzymywał jedynie około 10 funtów, papierosy i alkohol. Kiedy stracił pracę, Edward Z. zmuszał go do kradzieży. Udało mu się uciec dopiero w styczniu ubiegłego roku. Trafił na ulicę, skąd został przekazany do ośrodka deportacyjnego, a następnie wychwycony przez brytyjskie służby porządkowe i skierowany do programu pomocy ofiarom współczesnego niewolnictwa.

Podczas nalotu na mieszkanie Edwarda Z. policjanci odkryli drugiego mężczyznę, który spał na poddaszu, przykryty jedynie kurtką. Nagranie z interwencji zostało opublikowane w internecie:

W toku śledztwa odkryto, że obie ofiary były m.in. uzależnione od alkoholu, pozbawiane dostępu do łazienki i zmuszane do oddawania moczu do butelki, a także przymuszane do pracy. Edward Z. zabrał im dokumenty i jedynie wypłacał minimalne diety i przekazywał stare, używane ubrania.

RadioZET.pl/PAP/DG