Zamknij

Wielka Brytania: Polak skazany za handel ludźmi

Redakcja
31.10.2017 08:03
Wielka Brytania: Polak skazany za handel ludźmi
fot. Pexels.com

42-letni Polak został skazany w Wielkiej Brytanii za handel ludźmi. Policja z Nottingham umieściła w sieci filmik, na którym zarejestrowano moment uwolnienia dwóch przetrzymywanych przez mężczyznę osób. 

Edward Z. więził dwóch Polaków, których brytyjskie media wprost nazywają niewolnikami. Musieli pracować po 20 godzin dziennie i żyli w urągających warunkach. Mężczyzna został skazany na 40 miesięcy pozbawienia wolności przez sąd w Nottingham. Miał więzić i wykorzystywać do niewolniczej pracy dwóch swoich rodaków w latach 2013-2017. 

Policjanci z Nottingham podzielili się z opinia publiczną materiałami wideo i zdjęciami, na których widać akcję ratunkową dla jednego z przetrzymywanych mężczyzn. 

Edward Z. wykorzystywał słabości swoich ofiar (takie jak skłonność do alkoholu, nieznajomość języka czy kraju) i uzależniał od pracy u siebie. Płacił za to bardzo mało lub wcale. Przetrzymywał ich na strychu w skandalicznych warunkach, w klitkach i zamykał ich na noc. Zmuszał więzionych do oddawania moczu do plastikowych butelek, aby nie budzili jego i jego żony.

Jeden z mężczyzn przyjechał w 2008 roku do Wielkiej Brytanii. Z różnych względów popadł w długi i był winny kuzynowi skazanego 700-800 funtów. Miał to odpracować właśnie u Edwarda Z. Dłużnik pracował przy produkcji kartek okolicznościowych po 20 godzin dziennie od 8 do nawet 4 rano. Choć miał zarabiać tygodniowo około 300 funtów to ostatecznie dostawał 10 funtów, papierosy, alkohol i czasami stare ciuchy z wyprzedaży garażowej. Mężczyzna próbował dwa razy uciekać. Bezskutecznie. Kiedy po kolejnej próbie został dotkliwie pobity, wybrał życie bezdomnego i ostatecznie zbiegł z miejsca przetrzymywania. 

Opowiedział swoją historię policjantom po tym, jak trafił do ośrodka w Gatwick. Tak udało się namierzyć Edwarda Z. Policja opublikowała nagranie z operacji z jego domu. Tam znaleziono drugiego przetrzymywanego. 

RadioZET.pl/Nottingham Police/KM