Zamknij

Polscy uczniowie ofiarami znęcania się w brytyjskich szkołach

23.08.2019 14:24
Wielka Brytania. Polscy uczniowie ofiarami znęcania się. "Rzucano we mnie kamieniami"
fot. Rawpixel.com/Shutterstock (ilustracyjne)

Większość polskich uczniów, którzy chodzą do brytyjskich szkół, doświadczyła jakiejś formy dyskryminacji – wynika z badań Uniwersytetu Strathclyde ze szkockiego Glasgow. „Rzucano we mnie kamieniami, mówiono o mnie obrzydliwe plotki” – relacjonował jeden z polskich uczniów. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podał portal Ofeminin.pl, z nękaniem w brytyjskich szkołach mierzą się również uczniowie z Litwy i Rumunii.

Naukowcy z Uniwersytetu Strathclyde z Glasgow przeprowadzali badania na tysiącu dzieci z Polski, Litwy i Rumunii w wieku od 12 do 18 lat. Uczniowie przez co najmniej trzy lata mieszkali na terenie Wielkiej Brytanii. Badacze przez dwa lata zbierali opinie młodych ludzi na temat bezpieczeństwa w brytyjskich szkołach. 

Zobacz także

Rezultat? Aż 77 proc. badanych oświadczyło, że padło ofiarami dyskryminacji — rasizmu, ksenofobii lub było gnębione przez innych uczniów lub nauczycieli. Ponadto prawie połowa z nich (49 proc.) zauważyło pogorszenie sytuacji po referendum w sprawie brexitu w 2016 roku. 

Uczniowie z Polski, Litwy i Rumunii byli atakowani nie tylko słownie, ale również fizycznie. Nad młodymi ludźmi znęcano się w szkole, ale również po zajęciach czy w komunikacji zbiorowej.

Okazuje się, że nauczyciele — choć zgłaszano im przypadki znęcania się — nie reagowali na przemoc wobec uczniów m.in. z Polski.

– Nauczyciele nie tylko dyskryminowali uczniów w swoich codziennych praktykach, ignorując obecność młodzieży w klasie, ale także otwarcie wyrażali rasistowskie poglądy podczas lekcji lub ignorowali różne przypadki rasizmu, których byli świadkami – podkreśliła Daniela Sime, autorka raportu.

Zobacz także

„Byłem zastraszany od szóstego do dwunastego roku życia. Rzucano we mnie kamieniami, mówiono o mnie obrzydliwe plotki, byłem okradany. Wyśmiewano mnie tylko dlatego, że jestem Polakiem” – powiedział badaczom jeden z młodych ludzi.

– Incydenty zgłoszone w tej ankiecie są przerażające i niedopuszczalne, a każdy nauczyciel, który nie zainterweniował, aby powstrzymać rasistowskie nadużycia, nie mówiąc już o uczestnictwie, byłby winny poważnego wykroczenia zawodowego – przyznał Geoff Barton, sekretarz generalny Association of School and College Leaders, organizacji zrzeszającej szkoły. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Ofeminin.pl/The Guardian