Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Tysiące Brytyjczyków wciąż ogląda czarno-białą telewizję

09.11.2018 13:55
xxx wiadomosci

Pół wieku po tym, jak brytyjska telewizja zaczęła nadawać w kolorze, nadal ponad 7 tys. gospodarstw domowych w Zjednoczonym Królestwie korzysta z czarno-białych telewizorów. Najwięcej w Londynie. 

Wielka Brytania. Ponad 7 tysięcy Brytyjczyków posiada czarno-białe telewizory fot. mike mols/Shutterstock (ilustracyjne)

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Według danych podawanych przez spółkę TV Licensing, odpowiedzialną za ściąganie opłat abonamentowych na Wyspach, dokładnie 7161 gospodarstw domowych w Zjednoczonym Królestwie nadal korzysta z czarno-białych telewizorów. 

Najwięcej, bo 1768, zarejestrowano w Londynie, 431 w hrabstwie West Midlands i 390 w Wielkim Manchesterze. 

Nowe studio TVP Info. Kosztowało 16 mln złotych [WIDEO]

W ocenie Jasona Hilla, rzecznika TV Licensing, te dane są zdumiewające, mając na uwadze, że aż połowa telewizorów na Wyspach łączy się z internetem.

Przypomniał, że dzięki opłacie abonamentowej można oglądać również programy BBC w internecie i te koszty również pokrywają osoby, które posiadają czarno-białe odbiorniki. 

Dziennik „The Guardian” przypomina, że liczba licencji przydzielanych czarno-białym telewizorom systematycznie spada. W 2000 roku wydano ich 212 tysięcy, trzy lata później już 93 tys., a w 2015 roku liczba spadła poniżej 10 tys.

Ewakuacja biur CNN. Podłożono podejrzane pakunki

Jeffrey Borinsky, historyk zajmujący się telewizją i radiem, podkreśla, że w Zjednoczonym Królestwie jest spore grono kolekcjonerów odpornych na nowinki techniczne, jak jakość 4K. 

Przypomniał, że 30 lat temu za 50 funtów można było kupić przenośne czarno-białe telewizory i nadal wielu Brytyjczyków ma je w swoich domach.

RadioZET.pl/The Guardian/PTD 

Oceń