Zamknij

Tysiące Brytyjczyków wciąż ogląda czarno-białą telewizję

Redakcja
09.11.2018 13:55
Wielka Brytania. Ponad 7 tysięcy Brytyjczyków posiada czarno-białe telewizory
fot. mike mols/Shutterstock (ilustracyjne)

Pół wieku po tym, jak brytyjska telewizja zaczęła nadawać w kolorze, nadal ponad 7 tys. gospodarstw domowych w Zjednoczonym Królestwie korzysta z czarno-białych telewizorów. Najwięcej w Londynie. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Według danych podawanych przez spółkę TV Licensing, odpowiedzialną za ściąganie opłat abonamentowych na Wyspach, dokładnie 7161 gospodarstw domowych w Zjednoczonym Królestwie nadal korzysta z czarno-białych telewizorów. 

Najwięcej, bo 1768, zarejestrowano w Londynie, 431 w hrabstwie West Midlands i 390 w Wielkim Manchesterze. 

Nowe studio TVP Info. Kosztowało 16 mln złotych [WIDEO]

W ocenie Jasona Hilla, rzecznika TV Licensing, te dane są zdumiewające, mając na uwadze, że aż połowa telewizorów na Wyspach łączy się z internetem.

Przypomniał, że dzięki opłacie abonamentowej można oglądać również programy BBC w internecie i te koszty również pokrywają osoby, które posiadają czarno-białe odbiorniki. 

Dziennik „The Guardian” przypomina, że liczba licencji przydzielanych czarno-białym telewizorom systematycznie spada. W 2000 roku wydano ich 212 tysięcy, trzy lata później już 93 tys., a w 2015 roku liczba spadła poniżej 10 tys.

Ewakuacja biur CNN. Podłożono podejrzane pakunki

Jeffrey Borinsky, historyk zajmujący się telewizją i radiem, podkreśla, że w Zjednoczonym Królestwie jest spore grono kolekcjonerów odpornych na nowinki techniczne, jak jakość 4K. 

Przypomniał, że 30 lat temu za 50 funtów można było kupić przenośne czarno-białe telewizory i nadal wielu Brytyjczyków ma je w swoich domach.

RadioZET.pl/The Guardian/PTD