Zamknij

Skandal w brytyjskim parlamencie. Poseł aresztowany pod zarzutem gwałtu

17.05.2022 22:07
Poseł aresztowany pod zarzutem gwałtu (zdjęcie ilustracyjne)
fot. AP/East News

Poseł, którego nazwiska nie ujawniono, rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej został we wtorek aresztowany m.in. pod zarzutem gwałtu i napaści seksualnych. Skandalicznych praktyk miał się dopuszczać w okresie siedmiu lat, między 2002 a 2009 rokiem.

Londyńska policja metropolitalna w wydanym oświadczeniu potwierdziła, że mężczyzna po 50. roku życia został aresztowany pod zarzutem czynu lubieżnego, napaści na tle seksualnym, gwałtu, nadużycia zaufania i uchybień w pełnieniu funkcji publicznych. Domniemane czyny miały mieć miejsce w Londynie, w tym w budynku parlamentu. To, że aresztowanym mężczyzną jest urzędujący poseł, jako pierwszy podał dziennik "The Sun". Śledztwo trwało dwa lata.

Parlamentarzysta, którego nazwiska nie ujawniono, został poproszony przez posła dbającego o dyscyplinę klubową (tzw. whip), by nie pojawiał się w budynkach parlamentu do czasu zakończenia śledztwa. Partia Konserwatywna oświadczyła, że do zakończenia dochodzenia nie będzie komentować tej sprawy.

Skandale obyczajowe wśród brytyjskich posłów

Aresztowanie jest kolejną z serii historii natury obyczajowej w ostatnim czasie, które stawiają poważne pytania o zachowania posłów. W kwietniu inny parlamentarzysta Partii Konserwatywnej Imran Ahmad Khan został skazany za seksualne napastowanie przed laty - zanim został posłem - 15-letniego chłopca. Również w kwietniu "Sunday Times" ujawnił, że na 56 posłów złożono skargi w związku z ich niewłaściwymi zachowaniami o charakterze seksualnym różnej skali - od niestosownych komentarzy po poważniejsze wykroczenia.

NAPISZ DO NAS

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś intrygującego lub bulwersującego? Chcesz, żebyśmy opisali ważny problem? Napisz do nas! Informacje, zdjęcia i nagrania możesz przesłać nam na informacje@radiozet.pl.

RadioZET.pl/PAP, Bartłomiej Niedziński/The Guardian

C