Zamknij

Elżbieta II ma gotowe przemówienie na wypadek wybuchu III wojny światowej

Redakcja
17.09.2017 14:52

- Dzisiaj naszym wrogiem nie jest żołnierz uzbrojony w karabin ani samoloty tnące niebo nad naszymi miasta - m.in. takie słowa mają paść z ust królowej Elżbiety II w przypadku wybuchu III wojny światowej.

Elżbieta II ma gotowe przemówienie na wypadek wybuchu III wojny światowej
fot. PAP/EPA

Przemówienie nie jest nowe, bo zostało pierwotnie napisane w 1983 roku podczas zimnej wojny. Upubliczniono je w 2013 roku. Brytyjskie media postanowiły przytoczyć jego fragmenty w obliczu ostatnich prób atomowych północnokoreańskiego reżimu.

Zobacz także

Przemówienie brytyjskiej monarchini pochodzi z czasów, gdy Brytyjczycy prowadzili ćwiczenia Wintex-Cimex 83, przygotowane w państwach NATO na wypadek ataku nuklearnego. Część fragmentów wystąpienia jest nadal ostrzeżeniem przed niebezpieczeństwem współczesnego świata.

''Wiemy, że niebezpieczeństwa, jakim stawiamy dziś czoła, są większe niż wszystko, czego doświadczyliśmy w naszej długiej historii. Jednak jakakolwiek groza czyha na nas, wartości, które pomogły nam zachować naszą wolność nietkniętą już dwa razy w ciągu tego smutnego wieku, tym razem też będą naszą siłą'' - napisano w przemówieniu.

"Independent", który publikuje przemówienie, zaznacza, że królowa miałaby się w nim odnieść do atomowej technologii. ''Dzisiaj naszym wrogiem nie jest żołnierz uzbrojony w karabin ani samoloty tnące niebo nad naszymi miastami, ale śmiertelna potęga technologii, która została nadużyta'' - mówiłaby.

Zobacz także

''Razem musimy przezwyciężyć nowego wroga, módlmy się za nasz kraj i ludzi dobrej woli, gdziekolwiek są. Niech Bóg was błogosławi'' - powiedziałaby na zakończenie.

RadioZET.pl/Independent/DG