Zamknij

Rząd w Londynie planuje zakaz sprzedaży szczeniaków i kociąt w sklepach zoologicznych

Redakcja
26.12.2018 19:27
Wielka Brytania. Rząd wprowadzi zakaz sprzedaży szczeniaków i kociąt w sklepach zoologicznych
fot. Ermolaev Alexander/Shutterstock (ilustracyjne)

Władze Wielkiej Brytanii zamierzają wprowadzić zakaz sprzedaży szczeniaków i kociąt przez sklepy zoologiczne. Zmiany, które mają wejść w życie w przyszłym roku, mają ukrócić proceder wykorzystywania i znęcania się nad najmłodszymi zwierzętami. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jak podała agencja AFP, taki zakaz poparło 95 proc. uczestników publicznych konsultacji w sprawie zmian w prawie. 

- Oznacza to, że każdy kto chce kupić lub adoptować szczeniaka i kociaka poniżej szóstego miesiąca życia, musi skontaktować się bezpośrednio z hodowcą lub schroniskiem - przekazał w niedzielę Departament Środowiska, Żywności i Spraw Wiejskich Wielkiej Brytanii.

Zobacz także

Planowane zmiany nazwano już "prawem Lucy", na cześć psa rasy cavalier king charles spaniel uratowanego w 2013 roku.

Lucy, która zdechła dwa lata temu, większość swojego życia spędziła zamknięta w klatce i z tego powodu nie mogła prawidłowo się rozwijać.

Do swojego domu zabrała ją aktywistka Lisa Garner, która rozpoczęła społeczną akcję informacyjną, która miała uświadomić Brytyjczykom skąd zdobywają domowe zwierzęta.

Zdaniem rządu w Londynie nowe prawo położy kres przypadkom pseudo-hodowli zwierząt.

Według tegorocznych danych organizacji People's Dispensary for Sick Animals (PDSA), 49 proc. dorosłych Brytyjczyków miało w swoich domach co najmniej jedno zwierzę.  Zdecydowaną większość z nich stanowią koty (11,1 miliona), psy (8,9 mln) oraz króliki (1 mln). Liczba tych ostatnich zmniejszyła się o prawie połowę od 2011 roku.

Zobacz także

RadioZET.pl/AFP/PTD