Zamknij

Łatwopalna elewacja na budynkach. Tragedia z Londynu może się powtórzyć?

Redakcja
22.06.2017 18:28
Łatwopalna elewacja na budynkach. Tragedia z Londynu może się powtórzyć?
fot. PAP/EPA

Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May poinformował w czwartek, że w Anglii nawet ok. 600 wieżowców podobnych do Grenfell Tower w Londynie, w którym w pożarze zginęło co najmniej 79 osób, może mieć podobną, łatwopalną elewację.

Pożar w Londynie. NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE

Takie dane uzyskano w wyniku korespondencji rządu z władzami lokalnymi, które informowały o użyciu takich samych lub podobnych materiałów w elewacji budynków na ich terenach.

Wcześniej May powiedziała w Izbie Gmin, że rząd zlecił przeprowadzenie testów pożarowych elewacji bloków socjalnych i w przypadku części z nich potwierdzono, że są łatwopalne. Służby prasowe na Downing Street sprecyzowały, że na razie potwierdzono co najmniej trzy takie przypadki, o czym poinformowano straż pożarną i władze lokalne.

Zobacz także

Różnica między liczbą potwierdzonych przypadków a szacunkami wynika z bardzo niskiej liczby przeprowadzonych dotychczas badań.

- Jesteśmy w stanie sprawdzić 100 budynków dziennie, a wyniki dostępne są w ciągu kilku godzin - zapewniła szefowa rządu. Zaapelowała do właścicieli budynków o jak najszybsze przesłanie próbek do testów.

Wyciągnięcie wniosków

Jednocześnie podkreśliła, że w przypadku niekorzystnego wyniku badania będą zobowiązani do szybkiego przystosowania budynku do standardów przeciwpożarowych lub zapewnienia mieszkańcom alternatywnego zakwaterowania.

- Nie możemy i nie będziemy oczekiwać od ludzi, by mieszkali w niebezpiecznych domach - podkreśliła.

May powtórzyła, że konieczne jest wyciągnięcie wniosków z pożaru Grenfell Tower oraz faktu, że władze dzielnicy Kensington and Chelsea "nie były w stanie poradzić sobie" z kryzysową sytuacją po spaleniu się budynku.

RadioZET.pl/PAP/Metro UK/DG