Zamknij

May po spotkaniu z Morawieckim: Prawa Polaków w Wielkiej Brytanii będą zagwarantowane

Redakcja
20.12.2018 13:51
Wielka Brytania. Spotkania premiera Mateusza Morawieckiego z szefową brytyjskiego rządu Theresą May
fot. PAP/EPA/WILL OLIVER

Podczas wizyty w Londynie premier Mateusz Morawiecki spotkał się z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Wezmą udział w trzecich konsultacjach międzyrządowych z udziałem czołowych ministrów obu rządów. Wśród głównych tematów rozmów będzie Brexit.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Morawiecki zaznaczył, że „w kontekście Brexitu ludzie często zapominają o innych obszarach współpracy”, podkreślając, że dla władz w Warszawie Wielka Brytania jest „kluczowym partnerem” w wielu kwestiach, w tym także nauki i innowacji.

Jak podkreślił, szczególnie istotne są dla niego zapowiedzi brytyjskiego rządu, że „Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską, ale nie wychodzi z Europy”, co – jak tłumaczył – będzie miało szczególne przełożenie na dalszy rozwój relacji transatlantyckich. Dodał, że Wielka Brytania i Polska mogą pozostać „podstawą” i łącznikiem między Stanami Zjednoczonymi a Europą.

Zobacz także

Polski premier powtórzył także znaczenie udzielenia „wzajemnych gwarancji” dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii i Brytyjczyków mieszkających w Polsce w obliczu planowanego Brexitu. Wielka Brytania powinna opuścić Unię Europejską 29 marca 2019 roku.

Szefowa rządu w Londynie powiedziała, że polsko-brytyjskie relacje mają „bardzo szeroki zakres” i „długą historię”, a dotychczasowe spotkania w formacie konsultacji międzyrządowych były „bardzo konstruktywne”.

Jak jednak zaznaczyła, obie strony „mają jeszcze więcej do zrobienia, jeśli chodzi o współpracę w zakresie polityki bezpieczeństwa i obronności, wspierania NATO i zwalczania rosyjskiej agresji oraz zapewniania stabilności w regionie”.

Zobacz także

– Oczywiście jest też ważna kwestia praw obywatelskich i istotnego wkładu, jaki wnieśli Polacy, którzy zdecydowali się żyć w Wielkiej Brytanii – powiedziała.

Dodała, że chce „powtórzyć, że ich (Polaków – przyp. red.) prawa będą zagwarantowane po tym, jak Wielka Brytania opuści Unię Europejską”. Jak zaznaczyła, brytyjski rząd bardzo docenia wkład Polaków w brytyjską kulturę i gospodarkę.

Podczas czwartkowej wizyty w Wielkiej Brytanii szefowi polskiego rządu towarzyszą m.in. minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, a także przedstawiciele resortów: obrony, spraw wewnętrznych i administracji, finansów oraz przedsiębiorczości i technologii.

Wśród głównych tematów rozmów mają być planowane wyjście Wielkiej Brytanii z UE i prawa milionowej mniejszości Polaków oraz przyszła współpraca w zakresie polityki obronnej i bezpieczeństwa, w szczególności w ramach struktur NATO.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD