Zamknij

Szkodliwy poziom arsenu w 75% produktów dla dzieci i niemowląt

Redakcja
06.05.2017 16:22
Szkodliwy poziom arsenu w 75% produktów dla dzieci i niemowląt
fot. SkyNews

Według badań, prawie 75% produktów z ryżu dla niemowląt sprzedawanych na rynku brytyjskim zawiera niedozwolony poziom nieorganicznego arsenu.

Autorzy badań z Instytutu Bezpieczeństwa Żywności na Królewskim Uniwersytecie w Belfaście ostrzegają, że może mieć to zły wpływ na zdrowie dzieci, które spożywają płatki śniadaniowe i ciastka ryżowe.

Naukowcy twierdzą, że przewlekłe narażenie na nieorganiczny arsen może powodować wiele problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca, cukrzyca i uszkodzenie układu nerwowego. W styczniu 2016 roku Unia Europejska narzuciła producentom żywności maksymalne limity arsenu nieorganicznego w żywności w celu złagodzenia ryzyka dla zdrowia.

Profesor Andy Meharg z Queen's University Belfast powiedział: Po pierwsze stwierdziliśmy, że poziom arsenu nieorganicznego w żywności przeznaczonej dla małych dzieci przekracza normy prawne ustalone przez Unię Europejską.

- Po drugie wykazaliśmy, że kiedy dzieci jedzą te produkty, zwiększają pięciokrotnie zawartość arsenu w moczu - dodał.

Światowa Organizacja Zdrowia zauważa, że arsenian chemiczny znajduje się w wodach gruntowych wielu krajów, w których zanieczyszczona woda jest używana do uprawy ryżu. Ten ma mieć zazwyczaj 10 razy więcej nieorganicznej arsenu niż inne produkty spożywcze.

- Obowiązkiem producentów żywności jest zapewnienie, że oferowane produkty są zgodne z przepisami. Władze lokalne egzekwują niniejsze przepisy w Wielkiej Brytanii i zgłaszają FSA wszelkie niezgodności - poinformowała Agencja ds. Standardów Żywności.

Organizacje żywieniowe na całym świecie wzywają producentów żywności do wyszczególniania poziomu arsenu na opakowaniach, aby umożliwić konsumentom dokonania świadomego wyboru.

RadioZET.pl/SkyNews/DG