Zamknij

Trzy osoby skazano za podpalenie polskiego sklepu w Wielkiej Brytanii

Redakcja
28.12.2018 16:45
Wielka Brytania. Trzy osoby skazano za podpalenie polskiego sklepu w Leicester
fot. AFP PHOTO/Graeme HUDSON/East News

Sąd w Leicester uznał w piątek trzech mężczyzn za winnych umyślnego spowodowania śmierci pięciu osób w pożarze budynku. Znajdował się polski sklep, którego strawił ogień w Leicester w lutym tego roku. Wśród skazanych jest właściciel sklepu, który chciał wyłudzić odszkodowanie.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

33-letni właściciel sklepu Aram K. oraz dwóch jego znajomych 32-letni Hawkar H. i 37-letni Arkan A. nie przyznali się do winy - informuje BBC News.

Według ustaleń śledczych w piwnicy polskiego sklepu "Żabka" (nie należącym do sieci "Żabka Polska") mężczyźni podpalili 26 litrów benzyny. Dodajmy, że to inny rodzaj sklepu niż te o tej samej nazwie w Polsce. Żabka Polska nie prowadzi działalności handlowej poza rynkiem polskim - czytamy w komunikacie spółki.

Zobacz także

W pożarze zginęły osoby, które przebywały w mieszkaniu znajdującym się nad sklepem, oraz 22-letnia pracownica sklepu.

Sąd wskazał, że kobieta "wiedziała zbyt dużo o spisku", dlatego budynek podpalono, gdy była w środku. Nikt z poszkodowanych nie był obywatelem Polski.

Po pożarze 25 lutego właściciel Aram K. udzielał wywiadów, w których powtarzał, że "cieszy się, że udało mu się uciec" i "nie mógł oddychać" - przypomina "Daily Mail".

W piątek w czasie odczytywania wyroku, jak relacjonują brytyjskie media, mężczyźni "nie ujawniali żadnych emocji".

Sąd ogłosi wymiar kary 18 stycznia. Mężczyznom grozi dożywocie.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD